Március 15-e mindig új és új kérdéseket tesz fel arról, hogy megfelelünk-e forradalmár elődeink szellemiségének, tudjuk-e ugyanolyan hittel és elkötelezettséggel képviselni, ha kell védeni, a szabadság ügyét- hangzott el Szentendrén. A helyőrség és a két katonai szervezet –az MH Központi Kiképző Bázis és a MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola – is bekapcsolódott az ünnepi programba.

A helyőrségi ünnepségen – március 11-én - részt vett az MH Központi Kiképző Bázis (MH KKB), az MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola (MH KPTSZI) állománya és a helyőrségi Kossuth Nyugdíjas Klub küldöttsége. Mikusi Zsolt ezredes, az MH KKB parancsnoka ünnepi köszöntőjében Petzelt Józsefnek, a magyar tisztképzés megteremtésében betöltött szerepét méltatta, valamint a szabadság ’48-as eszméjének máig ható érvényességére helyezte a hangsúlyt.

Nekünk, ünneplő XXI. századi magyaroknak - akik szinte már a génjeinkben hordozzuk az eseménytörténetet - március 15-e mindig új és újabb kérdéseket tesz fel arról, hogy megfelelünk-e forradalmár elődeink szellemiségének, tudjuk-e ugyanolyan hittel és elkötelezettséggel képviselni, ha kell védeni, a szabadság ügyét? Ezért ez az ünnep soha nem veszti hatályát - hangsúlyozta a parancsnok.

A városi ünnepség Petzelt József sírjának a megkoszorúzásával kezdődött március 15-én. Mikusi Zsolt ezredes ünnepi beszédében a katonatudós életútjának méltatása mellett a 163 évvel ezelőtti forradalom máig ható tanulságait, a XXI. század magyar embereihez szóló gondolatait foglalta össze Petőfi és Dsida Jenő verseit felidézve. A helyőrség koszorúját az MH KKB parancsnoka, valamint Korcsog László alezredes, az MH KPTSZI igazgató helyettese és Kis Gyula őrnagy, az MH Ludovika Zászlóalj küldöttségnek vezetője helyezte el.

A koszorúzást követően a Pest Megyei Művelődési Központ adott otthont a városi megemlékezésnek, amelyen részt vett Halász János, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium parlamenti államtitkára is. Az ünnepség megkezdése előtt a helyőrségi zenekar - Dalmadi Zoltán karnagy vezetésével - nagysikerű térzenét adott a szentendrei polgároknak; eljátszották a Görgey-indulót, illetve több közismert katonadalt. A hálás közönség szűnni nem akaró tapssal jutalmazta a katonazenészek magas színvonalú előadását.

(kormany.hu; dr. Varga József)