A magyar katonai térképészet az elmúlt kilencven évben olyat cselekedett, ami minden nemzetközi összehasonlításban a legjobbak közé sorolja - hangzott el azon az ünnepségen, amelyen történelmi jelentőségű teljesítményéért Magyar Örökség-díjban részesült a magyar katonai térképészet.

Az idei, hatvanötödik díjátadót a Magyar Tudományos Akadémia budapesti, Széchenyi téri dísztermében tartották december 17-én, szombaton. Juhász Judit, a Magyar Örökség értékelő-bizottságának tagja köszöntötte a meghívottakat, köztük Mádl Dalma asszonyt, valamint Hende Csaba honvédelmi minisztert. Egyperces néma felállással emlékeztek meg a jelenlévők a Magyar Örökség és Európa Egyesület alapítóira - az időközben elhunyt két jeles személyiségre - Schulek Ágoston többszörös bajnokra, a nemzeti sport- és közösségi élet géniuszi építőjére, illetve Makovecz Imre „nemzetépítő építészre”.

fotó: Tóth László

Hámori József agykutató professzor, akadémikus, a Professzorok Batthyány Körének alapító tagja, az MÖEE értékelő-bizottságának elnöke megnyitójában hangsúlyozta: a változások korát éljük most, ám ez nem jelentheti a kultúra, azon belül az azt építő magyar művelődés elsorvadását, értékőrző és értékteremtő erejének gyengülését. Sőt, ez ad erőt, hitet a továbbiakban.

Juhász Judit a díjátadón a magyar katonai térképészet egykori és mai művelőiről szólt. A történelmi jelentőségű teljesítményért odaítélt Magyar Örökség-díjat Tóth László okleveles mérnök ezredes, az MH Geoinformációs Szolgálat szolgálatfőnöke vette át. Az elismeréshez gratulált Hende Csaba honvédelmi miniszter, kifejezve köszönetét a magyar katonai térképészetben dolgozóknak.

fotó: Tóth LászlóA méltatásban prof. dr. Klinghammer István kiemelte: a magyar katonai térképészet tevékenysége során történelmi jelentőségű teljesítményt hajtott végre; csaknem két évszázados magas, általános és szakmai kultúrára visszatekintő, rendkívüli jelentőségű szakterület mindvégig a legmagasabb minőséget nyújtotta.

Ennek a rendkívüli magas hadtörténészi, hadmérnöki felkészültségnek ma is, nap mint nap tanúbizonyságát adják a honvédelem szakértő térképészei, immár digitális formában. A mai tiszti tanfolyamokról és az egyetemről az intézetbe lépő fiatalok többségére a katona-térképész elődök szellemisége hatott. Kimondhatjuk: a magyar katonai térképészet az elmúlt kilencven évben olyat cselekedett, ami minden nemzetközi összehasonlításban a legjobbak közé sorolja. „Jól szolgálják a hazát, büszkék lehetünk rájuk!”- fogalmazott Klinghammer István akadémikus.

(Zrínyi Média)