Az ENSZ vezető tisztségviselői és a missziót látogató delegációk különböző szintű vezetői a magyar-szlovák együttműködést példaértékűnek értékelték- hangzott el a külszolgálatból, Ciprusról hazatért magyar és szlovák békefenntartók köszöntésén Szolnokon október 5-én.

Az UNFICYP (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus – ENSZ Ciprusi Békefenntartó Erői) huszonkilencedik váltásának tagjait, külszolgálati vezénylésük letelte után Kovács József altábornagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka, Lamos Imre dandártábornok, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka, helyőrségparancsnok és Jaroslav Vyvlek altábornagy, a szlovák vezérkar főnökhelyettese fogadta.

(fotó: Galambos Sándor)

Egy év külszolgálat után érkeztek haza Ciprusról a magyar és a szlovák békefenntartók. Feladatuk az 1974-es török invázió után megkötött fegyverszünet betartatása és a megállapodásban rögzített „status quo” fenntartásának az ellenőrzése volt. A megosztott ország ütköző övezetének keleti, 4. szektorában teljesítettek szolgálatot. A szektor parancsnokhelyettese és a magyar kontingens parancsnoka Kovács Imre alezredes volt. A két nemzet katonái 2001 júniusától vesznek részt közösen a misszióban, amikortól az osztrák és a szlovén katonák kivonása után a vezető nemzet szerepét a szlovákok vették át.

A most hazaérkezett negyvenhárom magyar és húsz szlovák katonát Kovács József altábornagy köszöntötte. Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka a visszafogadó ünnepségen kihangsúlyozta: bár mára Ciprus a világ nyugodtabb, normalizálódó válságövezetei közé tartozik, ez nem jelenti azt, hogy ez az állapot állandó. A felügyelt helyzet képlékeny és törékeny, hiszen a sziget továbbra is két NATO- állam, Görögország és Törökország megosztó problémáinak legsúlyosabb helyszíne. A több évtizede tartó ENSZ- felügyelet alatt az itt szolgáló katonák fegyelmezett, kitartó és következetes munkájának köszönhetően kialakult a „kéksapkások” tekintélye, akik pusztán a jelenlétükkel képesek megakadályozni a szemben álló felek közötti fegyveres konfliktus kirobbanását.

(fotó: Galambos Sándor)

Az ENSZ vezető tisztségviselői és a missziót látogató delegációk különböző szintű vezetői a magyar-szlovák együttműködést példaértékűnek értékelték – tájékoztatta a hazatért katonákat Kovács altábornagy. A legkiválóbbak munkáját személyesen is megköszönte: a Honvéd Vezérkar főnökének megbízásából emlékérmet adott át Gulyás László századosnak, emléktárgyat adományozott Kovács Imre, Tóth Gábor alezredeseknek, Badó Ádám főhadnagynak, Bánki László őrmestert pedig emlékéremmel tüntette ki.

(kormany.hu; Zrínyi Média)