A következő napokban megkezdődik a Magyar Honvédségnél az októberig tartó kiképzési szezon - mondta Böröndi Gábor, a Magyar Honvédség (MH) Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi haderőnemének főnöke kedden egy háttérbeszélgetésen Budapesten. Pápa és Várpalota térségében már szerdától megnövekedett katonai jelenlétre lehet számítani.

A tábornok az MTI-nek kiemelte: ahhoz, hogy a válságövezetekben hatékony katonai erővel tudjunk megjelenni, felkészülésre, kiképzésre van szükség. Ha jól kiképzett katonákat küldünk műveletbe Afganisztánba, Koszovóba vagy más térségekbe akkor helyt tudnak majd állni. "A katonák legnagyobb életbiztosítása a kiképzés" - fogalmazott.

Március közepén kezdődik Magyarországon a Várpalotai kihívás 2014 kódnevű, holland vezetésű gyakorlat - ismertette Böröndi Gábor. Ehhez Magyarország adja az úgynevezett befogadó nemzeti támogatást, a logisztikai hátteret, a gyakorlóteret, a törzstiszteket, továbbá a mintegy háromezer katona és több mint ötszáz eszköz átcsoportosításért, visszacsoportosításáért és a gyakorlat végrehajtásáért felelő koordináló csoportot. A gyakorlat érinti majd a pápai légibázist, Várpalotát, valamint Újdörögd és Újmajor térségét is.

Ennek végeztével április 18-án megkezdődik és május 23-áig tart a Tavaszi áttörés elnevezésű gyakorlat, amelyen szlovák megfigyelő tisztek is részt vesznek. A kiképzés keretében az egyik lövészdandár egy harccsoportja, mintegy 1200 katona hajtja végre gyakorlatát: a különleges műveleti katonák afganisztáni tapasztalataikat adják át a katonáknak, továbbá a műszakiak, a harckocsizók és a páncéltörők összfegyvernemi gyakorlatot hajtanak végre. Ennek végén a NATO megmondja, hogy harckészek-e vagy nem.

Ezen felül ebbe a kiképzésbe beépítették a KFOR (a NATO parancsnoksága alatt működő koszovói nemzetközi békefenntartó erő) manőverszázadának záró gyakorlatát is; ezzel Magyarország növeli a koszovói szerepvállalását.

Júniusban Szentes térségében a szárazföldi és a légierő hajtja végre Szentesi fokos elnevezésű vízi gyakorlatát. Utána szeptemberben és októberben következik a Közös fellépés elnevezésű gyakorlat, amelynek keretében 160 különleges műveleti katona harckészültségét méri fel a NATO. Erre az őszi gyakorlatra több nemzetet meghívtak, köztük a különleges műveleti vonatkozásban érintett amerikaiakat és lengyeleket, valamint a környező országok képviselőit - ismertette Böröndi Gábor.

(MTI)