Egy időben meghozott jó döntés sokkal hasznosabb, mint a hosszú idő alatt meghozott legjobb döntés! Ezt az alapelvet is bizonyították többek között azok a parancsnoki felkészítő foglalkozások, amelyeket az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 62. Lövészzászlóalj hódmezővásárhelyi bázisán megalakított MH Zászlóalj Harccsoport (MH ZHCS) szakasz- és századparancsnoki állománya részére tartottak.

A felkészítésen - amelyet február 13–24. között, két ütemben hajtottak végre - részt vettek a MH Zászlóalj Harccsoport modul elemeinek parancsnokai, valamint a MH EU Harccsoport szakasz- és századparancsnoki állománya. A foglalkozások az első héten - Szentendrén, a MH Központi Kiképző Bázison – elméleti előadásokkal kezdődtek. Ezek alapozták meg azokat a gyakorlati foglalkozásokat, amelyek a felkészítés második hetében történtek az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hajdúhadházi kiképzőbázisán. Amíg az elméleti előadásokon a harcászati szintű fogalmakkal, alapelvekkel és eljárásokkal ismerkedtek a parancsnokok, addig a gyakorlati részben egy zászlóalj védelmi harcot végrehajtó alegység parancsnoki állományaként hajtották végre feladataikat.

(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár )Ezt a fajta parancsnoki felkészítést a dandár különböző helyőrségeiben diszlokáló lövészzászlóaljak már több ízben teljesítették. Az eddigiektől eltérően azonban - a szakasz- és század harcszabályzata, valamint egy zászlóalj harcparancs gyakorlótéren történő feldolgozása mellett - a tematika új elemmel is bővült. Elsőként tervezték be ugyanis a más NATO-országok - főként az Egyesült Államok - haderejében használt Tactical Decision Game-et (TDG - harcászati döntéshozatali játékot). Ez egy olyan hadijáték, amely - különböző harcászati helyzeteket véve alapul - a parancsnokok döntési-, helyzet- és mintafelismerő képességének fejlesztésére szolgál. Szakasz- és századparancsnoki szinten egyaránt különböző szituációkat játszottak be, amelyek a szűkös időkorlátok miatt arra kényszerítették őket, hogy stresszhelyzetben, hiányos információk birtokában hozzanak gyors döntéseket.

A foglalkozásokon, valamint a harcászati szituációs játékban résztvevő mintegy harminc fő véleménye alapján megfogalmazható az, hogy az ilyen jellegű képzések nagyon fontosak, valamint hasznos elemei a parancsnokok felkészítésének.

A hadijáték során lehetőség nyílt a katonai szaknyelv gyakorlására, valamint arra, hogy a parancsnokok ráérezzenek az egyik legfontosabb vezetéselméleti alapelvre: egy időben meghozott jó döntés sokkal hasznosabb, mint a hosszú idő alatt meghozott legjobb döntés!

(HM Sajtóiroda; MH 5. Bocskai István Lövészdandár)