Utasszállító repülőgépből történő mentési gyakorlatot hajtottak végre a szolnoki légi kutató-mentő szolgálat tagjai a Szolnoki Repülőmúzeumban július 6-án. Az eseményt a negyedéves kutató-mentő szakmai hét keretében tartották meg.

A légi kutató-mentő szolgálat alapfeladata a bajba jutott katonai, illetve polgári repülőgépek felkutatása és a mentés azonnali megkezdése. Ez igen összetett tevékenységet igényel, s a már megszerzett ismeretek folyamatos bővítését követeli meg az állomány tagjaitól. Begyakorolják a mentést a Magyar Honvédségnél rendszerben lévő összes forgó- és merevszárnyú típusból. Tudniuk kell azt, hogy az egyes típusokba hogyan lehet bejutni, szükség esetén hol lehet átvágni a gép törzsét, hogyan történik az áramtalanítás, illetve mi a fegyverzet és a katapultülések biztosításának módja. Feladataik végrehajtásához a műszaki és híradó ismereteken túl az ejtőernyős képességre, az alpin-technikai ismeretekre és az alapvető egészségügyi jártasságra is szükségük van.



A legutóbbi gyakorlás nem katonai gépen, hanem egy olyan utasszállító típuson történt, amely még aktívan részt vesz a polgári repülésben. A TU-134-es belsejébe a szárny fölött lévő, kívülről nyitható ablakokon keresztül jutott be a két kutató-mentős, illetve a felcser. A mentési gyakorlaton a munkájukat segítette a kutató-mentő helikopter másodpilótája és a fedélzeti technikus is. A gépben két „sérültet” találtak. A két feltételezhetően „gerincsérült személyt” vákuumágyban, illetve a súlyos sérültek stabil helyzetben történő rögzítésére és kiemelésére szolgáló mellényben emelték ki a gépből. Az egyik „sérültet” a szárnyvégen adták le és helyezték szállítható állapotba, míg a másikat egy gyorsan kiépített stand segítségével, alpin-technikai módszerrel eresztették le a földre.



Magyarország negyven évvel ezelőtt, 1971-ben csatlakozott az 1944-ben a polgári repülésről szóló Chicagoi Egyezményhez, amelynek 12. melléklete rendelkezik a csatlakozó országok területe felett bajbajutott, vagy katasztrófát szenvedett repülőgépek kutatás-mentési feladatainak szervezéséről. Idén ősszel lesz a harmincötödik évfordulója annak, hogy hazánkban megszervezték - az akkori Magyar Néphadsereg keretein belül - a légi kutatás-mentést.

(kormany.hu; MH 86. SZHB Egészségügyi Központ- Naszradi Miklós százados)