A gyakorlat célja a katonai igazgatási rendszer készenlét fokozásához, az önkéntes tartalékosok nyilvántartásához és behívásához, a hadkötelezettség bevezetéséhez és a gazdasági, anyagi szolgáltatások igénybevételének elrendeléséhez kapcsolódó katonai igazgatási szakfeladatok gyakorlása.

Immár negyedik alkalommal tartják meg a „Feltöltés” fedőnevű szimulációs hadkiegészítési gyakorlatot szeptember 26. és október 14. között. A HVK Személyzeti Csoportfőnökség Katonai Igazgatási Osztálya 2008-től kezdődően minden évben tervezi, szervezi és a résztvevő katonai szervezetekkel, valamint a gyakorlásba bevont egyéb védelmi igazgatási szervekkel végrehajtja a gyakorlatot a Magyar Honvédség katonai igazgatási szakfeladatainak, valamint a közigazgatás védelmi igazgatási feladataival foglakozó szerveivel történő együttműködés gyakorlása céljából.

Az előkészítő, tervező tevékenység a feladatindító konferenciával vette kezdetét 2011 februárjában a gyakorlatba bevont, tervezett közreműködők eligazításával. A Honvéd Vezérkar főnök által jóváhagyott elgondolás alapján a gyakorlat végrehajtásában közreműködőként a HVK Hadműveleti Csoportfőnökség, az HM Védelmi Hivatal, valamint az általa bevont megyei védelmi bizottságok és önkormányzatok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság, az MH 25. Klapka György Lövészdandár, az MH Központi Kiképző Bázis, a HM EI Zrt., az Országos Rendőr Főkapitányság és az általa bevont szervek vesznek részt. A feladatok komplexitásából adódóan a szervezésben és a végrehajtás biztosításában fontos szerepe van a HVK Kiképzési Csoportfőnökség és Logisztikai Csoportfőnökség, valamint a HM Közgazdasági és Pénzügyi Hivatal szakembereinek. A gyakorlat célja a katonai igazgatási rendszer készenlét fokozásához, az önkéntes tartalékosok nyilvántartásához és behívásához, a hadkötelezettség bevezetéséhez és a gazdasági, anyagi szolgáltatások igénybevételének elrendeléséhez kapcsolódó katonai igazgatási szakfeladatok gyakorlása.

A gyakorlat fejlődését bizonyítja, hogy a résztvevők körének évről-évre történő bővítése mellett, a szervezők reagálnak a katonai igazgatást érintő aktuális változásokra, így például az önkéntes tartalékos rendszer fejlődésére is. A begyakorlásra tervezett tevékenységek között szerepel az önkéntes védelmi tartalékos állomány behívása katasztrófavédelmi, illetve katonai őrzés-védelmi feladatokra. A gyakorlat tervezői a korábbi évekhez hasonlóan ebben az évben is a valós körülményekhez legközelebb álló forgatókönyv alapján szervezik a tevékenységeket, így ezek végrehajtása nem csak a katonai igazgatási szakembereknek, hanem más szakterületeken szolgálóknak (hadművelet, logisztika stb.) is lehetőséget nyújt a kidolgozott feladatrendszerek gyakorlatban történő megmérettetésére. Ez nem csak az önkéntes tartalékosok tényleges behívását jelentheti, hanem a nemzetgazdaságból kijelölt technikai eszközök valós átadását is. A gyakorlat továbbra is alapvető színtere a hadkötelezettség bevezetéséből adódó katonai igazgatási feladatok végrehajtásának, az arra való képesség megőrzésének, amely - tekintettel a 2012. január 01-jén hatályba lépő Alaptörvényben foglaltakra - továbbra is elengedhetetlen feltétele a Magyar Honvédség hadi szervezeti ereje megteremtésének.

2011. évben - módszertani jelleggel a felkészülés időszakában - Szakmai Napot tartottak Debrecenben a katonai igazgatási szervek, valamint a katonai szervezetek állományába tartozó hadkiegészítési feladatokkal foglalkozó szakemberek részére. A Szakmai Napon a debreceni Toborzó és Érdekvédelmi Központban bemutatták a sorozó központ kialakított működési feltételeit, a szakfeladatok végrehajtásának rendjét, valamint eligazítást és egyfajta továbbképzést biztosítottak a meghívottak számára, felkészítve ezzel őket a gyakorlat végrehajtására. A gyakorlat végrehajtásának időszakában a sorozó központokban - további Felkészítési Napok keretében – tervezik, hogy a védelmi igazgatási szakemberek, a bevont önkormányzatok, rendvédelmi szervek, valamint az önkéntes tartalékos munkáltatója képviselői részére bemutató foglakozásokat tartanak a feladat sikeres, közös végrehajtása érdekében.

A gyakorlat tehát egyre komplexebb módon ad teret a feladatok begyakorlásának, számvetések elkészítésének és a rendkívül széles körű együttműködés megvalósításának. Mindezt a katonai igazgatási, hadkiegészítési szakfeladatok rendszerén keresztül teszi, amelyre napjainkban fokozottan jellemző, hogy a béke időszaki felkészülés és előkészítés a záloga a Magyar Honvédség hadi szervezete megteremtésének. A gyakorlat mozzanatairól, eredményeiről a szervezők folyamatosan tájékoztatják majd az érdeklődőket.

(kormany.hu; HVK Személyzeti Csoportfőnökség- Mák András mk. őrnagy)