A CSS Logisztikai Iskola Magyar Mentorcsoport harmadik váltásának a felkészítése a végéhez közeledik. 2011. január 10. és május 8. között a missziós célfelkészítés öt fázisban, az alaprendeltetésből adódó feladatoknak megfelelően, specializáltan történik meg.

A Magyar Honvédség afganisztáni szerepvállalása – a NATO új afganisztáni stratégiai koncepciójának megfelelően – 2010-ben jelentős mértékben kibővült. Előtérbe kerültek és hangsúlyozott figyelmet kapnak a különböző kiképző- és mentorcsoportok, amelyek feladata az afgán nemzeti haderő tradicionális-, speciális-, és támogató feladatokat végrehajtó egységeinek műveleti képesség elérését célzó alap- és szakkiképzéseinek szakmai támogatása, mentorálása.

A CSS Logisztikai Iskola Magyar Mentorcsoport 2010 áprilisától hajtja végre a feladatait a NATO afganisztáni kiképző misszió - német vezetésű - többnemzeti mentorcsoport (GAFTAG - German Armed Forces Technical Advisory Group) alárendeltségében. A többnemzeti mentorcsoport német, olasz, francia, holland, belga, horvát és természetesen magyar szakemberekből áll, amelynek feladata az afganisztáni haderő támogatási és kiszolgálási feladatait tervező-, szervező és végrehajtó tiszti, tiszthelyettesi és legénységi állomány szakmai alap-, át- és továbbképzése.

A magyar logisztikai mentorcsoport az egyéni szakalapozó kiképzésben a Horvát Haderő kontingensével közösen hajtja végre mentorálási feladatait. A mentorcsoport számára kijelölt kiképzési bázison alapvetően három szakirányon folyik a logisztikai feladatok végrehajtására tervezett szakállomány kiképzése: szállítás-gépjárművezetés, raktározás-élelmezési ellátás, gépjármű- és fegyverzettechnikai karbantartás, javítás.

2011. január 10. és május 8. között a CSS Logisztikai Iskola Magyar Mentorcsoport harmadik váltásának felkészítése történik. A missziós célfelkészítés öt fázisban, az alaprendeltetésből adódó feladatoknak megfelelően, specializáltan történik meg. (A felkészítés szakaszai).

A felkészítés összetett jellegéből is kitűnik, a felkészülő állománynak – a mentorálási feladataikhoz fűződő felkészítés mellett - több speciális képzésen szükséges részt vennie, mielőtt átcsoportosítják őket műveleti területre. A katonák a Magyar Honvédség tíz különböző katonai szervezetétől érkeztek, különböző szintű szakmai háttérrel és felkészültséggel rendelkeznek, többen a missziókban már értékes tapasztalatokat szereztek. A missziós felkészülés végén a katonák - kiképezve az előttük álló kihívásokra – készen állnak majd az átcsoportosításra, és a missziós feladataik megkezdésére.

(kormany.hu; Král Attila, fotó:Varga Tamás és archív)