Az MH Központi Kiképző Bázis - az 1956-os forradalom és szabadságharc 55. évfordulóján - két eseménnyel emlékezett a hősökre Szentendrén.

(fotó: MH Központi Kiképző Bázis)

Székely Kornél grafikusművész plakátsorozatát bemutató kiállítás elsősorban nem kordokumentációs szempontból, hanem az emberi lélek rezdüléseinek tükrében mutatta be a magyarországi, valamint a kelet-közép-európai országokban dúló diktatúra hatásait és következményeit.

(fotó: MH Központi Kiképző Bázis)

A plakátokat a művész az 1956-os Pesti srác Alapítvány kuratórium felkérésére készítette el azzal a céllal, hogy emléket állítson az 1948 -tól 1989-ig tartó időszak kelet-közép-európai népek ellenzéki mozgalmainak és a forradalmai leverését követő megtorlások áldozatainak. A plakátok megrázó erővel állítanak emléket a bolsevik diktatúra ellen fellépő személyeknek és mozgalmaknak.

(fotó: MH Központi Kiképző Bázis)

Kocsi László alezredes, a HM Társadalmi Kapcsolatok és Hadisír Gondozó Hivatal főtisztje megnyitó beszédében az alkotások történelmi és művészi értékét méltatta. Székely Kornél Albert Camus gondolatait hangsúlyozta, amelynek értelmében „a legázolt, bilincsbe vert Magyarország többet tett a szabadságért és igazságért, mint bármelyik nép a világon az elmúlt húsz esztendőben”.

(fotó: MH Központi Kiképző Bázis)

A megemlékezéshez kapcsolódva tartottak koszorúzási ünnepséget a bázis Mecséri János Kiképző osztály névadójának emléktáblájánál. Beszédében Mikusi Zsolt ezredes, a kiképző bázis parancsnoka méltatta a posztumusz altábornagy tevékenységét a forradalom katonai eseményeiben.

(kormany.hu; MH Központi Kiképző Bázis)