A világ legnagyobb híradó és informatikai interoperabilitási gyakorlatára - a „Combined Endeavor 2011”-re - érkezett meg tizenöt fővel a Magyar Honvédség válogatott informatikai szakállománya szeptember 6-án. Tagjai az MH Támogató Dandár, az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred, valamint az MH 54. Veszprém Radar Ezred katonái közül kerültek ki.

A „Combined Endeavor” az USEUCOM - Amerikai Egyesült Államok Európai Főparancsnoksága - által szponzorált gyakorlat, amely közel negyven ország és szervezet informatikai és híradó szakállományának a részvételével történik. Idén – az elmúlt esztendőhöz hasonlóan - Németországban, a Grafenwoehr-ben található amerikai kiképző bázis területén rendezik meg szeptember 9-22. között. Magyarország már a kezdetektől -1995-től, a Combined Endeavor első megrendezésétől – a résztvevője a gyakorlatnak. Katonáink kiemelkedő teljesítményét évről-évre elismerik a rendező és résztvevő országok és szervezetek.

A gyakorlat alapvető célkitűzése, hogy meghatározza a résztvevő nemzetek rendszeresített technikai eszközeinek, berendezéseinek, valamint komplex híradó és informatikai rendszereinek együttműködési képességét, különös tekintettel azok alkalmazási lehetőségére a többnemzetiségű missziókban. Ennek érdekében szükséges a különböző alrendszerek technikai paramétereinek, speciális jellemzőinek részletes feltérképezése, a csak a NATO-ban, illetve a civil társadalomban is használt szabványok és technológiák tekintetében egyaránt. A gyakorlaton „strukturált adatátviteli hálózatot” építenek ki, amely egyaránt modellezi a harcászati, a stratégiai szintű vezetési-irányítási adat- és információátvitel különböző megvalósítási opcióit. Ezen kívül lehetőséget biztosít a különböző szakterületeket érintő tesztfeladatok végrehajtására.

(fotó: MH Támogató Dandár)

A gyakorlat legfontosabb célkitűzése az, hogy tesztfeladatok megoldásával megvizsgálják, majd részletesen dokumentálják a résztvevő országok híradó és informatikai rendszereinek együttműködési képességét, amely a vezetési rendszerek működtetése révén az interoperabilitás alapját jelenti. Ennek haszna nem csak a többnemzetiségű, missziós feladatok során jelentkezik, hanem más nemzetközi összefogást igénylő, például humanitárius és katasztrófa-elhárítási feladatok tervezésénél, végrehajtásánál is felhasználható. Évről évre mintegy negyven-negyvenhárom ország, illetve szervezet vesz ezen részt, s a sikeres végrehajtást négy tervező konferencia alapozza meg.

A 2011-es gyakorlat komoly változást hoz. A résztvevő nemzetek az előző években regionális csoportokba szerveződtek, idén először hadműveleti szempontból, a valóságot még jobban megközelítő, dandár szintű szervezeti missziós csoportok jöttek létre, amelyben minden nemzet egy általa kiválasztott méretű alegységet testesít meg. Az új struktúra alapján a gyakorlat életszerűbbé válik, hiszen a hierarchiában összeköttetést is csak az alá- és fölérendelt alegységek felé kell kiépíteni, majd megvizsgálni a különböző híradó és informatikai szolgáltatások meglétét.

(fotó: MH Támogató Dandár)

Magyarország az idei évben - főként az afganisztáni misszióban is résztvevő nemzetekkel együtt - század szintű alegységként vesz ezen részt. Dandárszintű vezető nemzet Németország; a csoport további országai Írország, Finnország, Belgium, Szerbia, Azerbajdzsán, Norvégia, Montenegró, Svájc. Hazánk szempontjából - a hierarchiában elfoglalt helyünk szerint - alapszintű szolgáltatások terén Norvégia az elöljáró szervezeti elem, míg a C2- rendszerek tesztjeinek tekintetében Finnország alárendeltségében hajtjuk végre a feladatainkat. Montenegró egy szakaszszintű egységgel képviselteti magát a századunk alatt. Idén először, az informatikai védelem egyik elemeként tűzfal védelemmel látjuk el a saját belső hálózatunkat, igazodva a központi irányelvek változásához. Idén lesz továbbá először az újabb megjelenésű alap IT infrastrukturális eszközök gyakorlaton történő tesztelésére (Office 2010, Exchange 2010, Windows 7, Windows 2008 R2). Öt fő területen hajtunk végre tesztelési feladatokat: adatátviteli rendszerek, informatikai alapszolgáltatások, IP alapú hangszolgáltatások, videokonferencia hívások, nagytávolságú rádiótesztek (MH 43. NSJ hír. és vt.e., Székesfehérvár) területén.

A gyakorlat komoly előnye, hogy a résztvevő szakállomány idegen nyelvű környezetben sajátíthatja el, s tanulja meg az együttműködés rendjét más nemzetek szakembereivel. Eközben katonáink olyan technikai és szakmai kihívásokkal találják magukat szemben, amelyek valós helyzetben, nemzetközi környezetben bármikor előfordulhatnak. Tapasztalatokat szerezhetnek rendszereink más nemzetek hasonló rendszereivel való „interoperabilitásáról”, s nem utolsó sorban szakmai szempontból megismerkedhetnek új, vagy eltérő technikákkal, megoldásokkal, amelyek a hazai fejlesztések során „implementálhatóak”.

(kormany.hu; MH Támogató Dandár- Orbán Gellért mk. őrnagy)