A Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoportja egy kétnapos feladat során olyan távoli járásba jutott el, ahol az elmúlt évben magyar katona nem járt. A PRT által végrehajtandó CIMIC- projektek azonosítása és helyszíni felmérése, azok értékelésre történő előkészítése volt a feladat.

Tala wa Barfak távoli járásnak számít Baghlan tartományban, ahová az út - és terepviszonyok miatt igen sokára lehet eljutni. Érdemesebb több napra tervezni a feladatokat. Így történt ez most is a „OP Fulcrum 2011” művelet előkészítésekor. A feladat a PRT által végrehajtandó CIMIC- projektek azonosítása és helyszíni felmérése, azok értékelésre történő előkészítése volt. A megérkezést követően a PRT CIMIC és PSYOPS részlegébe tartozó két összekötőcsoport felvette a kapcsolatot a helyi kormányzati szervekkel, illetve a beérkezett kérelmek alapján tervezett projekthelyszíneket mérte fel. Tala wa Barfak járásból számos kérelem érkezett az utóbbi időben a PRT-hoz helyi kormányzati épületek, oktatási létesítmények építésére, illetve felújítására. A járás Baghlan tartomány legelmaradottabb területei közé tartozik, amely nem részesült kormányzati és ISAF általi fejlesztésekben olyan mértékben, mint a tartomány többi területe. Amíg az összekötőcsoportok az őr- és biztosító század kijelölt erőivel a feladataikat végrehajtották, addig a műveleti erők egy része - az MH PRT parancsnokának, dr. Ruszin Romulusz ezredesnek az irányítása mellett - elfoglalta az előretolt műveleti bázist, ahonnan irányította a CIMIC- szakfeladatot ellátó erőket.

(fotó: MH PRT)

Másnap a két összekötőcsoport megkezdte a tervezett feladatok végrehajtását. Az egyik a Wado nevű településen található iskolát látogatta meg, ahol ideiglenes osztályteremként alkalmazható iskolasátrakat és tanszereket adott át, valamint felmérte az intézmény épületének állapotát. A másik a biztosító erőkkel továbbhaladt Shutor Jangal nevű településre, ahol egy középtávú fejlesztés keretében megvalósítandó híd előzetes felmérését végezte el, valamint a helyi vezetőkkel tárgyalt a projekt kivitelezésének egyes kérdéseiről.

Az eredményes tárgyalást követően a menet visszatért Camp Pannoniába, az MH PRT bázisára. A nagy távolság és a rossz útviszonyok miatt hat és fél órára volt szüksége ehhez. A PRT kis alegységei közé tartozik az UAV pilóta nélküli repülőeszközt működtető csoport. Feladata a menetek megkezdése előtt a légi felderítés és a készenlét biztosítása. A csoport működése kiemelkedő az előző PRT-khoz képest, hiszen több reptetést hajtott végre eddig, mint az elődeik. Felkészülésként a rendszeresített számítógépes programmal szimulációs repülést hajtott végre a tervezett útvonalon. A légi felderítés adatait továbbították és kiértékelték. Szerencsére a környező területeken nem volt olyan csoportosulás, ellenséges tevékenység, ami miatt a műveletet meg kellett volna szakítani. A csoport felkészültségének köszönhetően nem volt meghibásodás, pedig a terep nehézségei, a szél kiszámíthatatlansága egyaránt befolyásolta a repülőeszköz eredményességét. A UAV biztosításának köszönhetően a terep valós idejű felderítése és a friss információk nagyban hozzájárultak a művelet sikeres végrehajtásához.

(fotó: MH PRT)

A parancsnok kezében egy másik légi felderítő repülőeszköz is volt, ez pedig a német légierő UAV eszköze. Ez képes akár egy napig is a levegőben maradni és az előre megadott koordináták alatt lévő területről képet továbbítani akár éjszaka is. A menet során a légi támogatást az amerikai szárazföldi haderejének 1 számú lég-lovas hadosztályának kettő helikoptere biztosította. A légi eszközök megjelenése tükrözte igazán az ISAF erőinek jelenlétét a térségben. A TACP és így a JTAC-k munkájuk kiválóra vizsgázott az előkészítő és végrehajtó szakaszban egyaránt. A légtér uralma és földi erő összekötése az együttműködés legmagasabb szintje, ami az adott helyzetben életeket menthet meg.

(kormany.hu; MH PRT-szóvivő)