A „Katona Udvar” programjai várták a családokat Debrecenben, a karneváli menet első kocsiját, a „Szent Koronát” pedig ezúttal - a katonazenészek mellett - történelmi zászlóvivők és hagyományőrzők kísérték.

A 42. Debreceni Virágkarneválon a Kölcsey Központ előtti Baltazár teret vették birtokba azok, akik kíváncsiak voltak arra, hogyan is néz ki egy katona teljes felszerelésben. A terepszínű sátrakban akkora volt a forgalom, hogy a katonák szinte megállás nélkül magyarázták az egyes fegyverek, távcsövek, rakéták, aknavetők működését, használatát.

Egy ifjú "katona" a Katona Udvarban (fotó: Révészné Markovics Zita)

A Kelet-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság 2. Toborzó és Érdekvédelmi Központ munkatársai harci repülőgép szimulátorral és rengeteg olvasnivalóval várták az érdeklődőket. Népszerű volt az airsoft sátor útvesztője, ahol a gyerekek szakember irányításával küzdötték le az akadályokat, tették harcképtelenné az ellenséget, majd bukkantak fel elégedetten és kimerülten a célnál. Az idén hatvan esztendős debreceni dandár címerét és jelmondatát – „Becsület, Bátorság, Helytállás” – ábrázoló táblát a gyerekek virágokkal díszítették ki; az alkotás másnap a Szent István napi ünnepi állománygyűlésen is látható volt a Kossuth laktanyában.

A dandár címerének díszítése (fotó: Révészné Markovics Zita)

Az országszerte méltán elismert Debreceni Helyőrségi Zenekar a tőle megszokott módon szórakoztatta az érdeklődőket: a történelmi magyar indulók és a latin zenék ritmusa igazi karneváli hangulatot teremtett a Baltazár téren.

Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár a virágkarnevál felvonulásán is képviseltette magát. Ez év májusától a Honvéd Koronaőrség vette át a koronaőrzés feladatait, ennek méltó szimbólumaként a menet első, Szent Koronát vivő kocsiját most katonák kísérték.

A Szent Kornoa-kompozíció a virágkarneválon (fotó: Révészné Markovics Zita)

A kompozíciót körülvevő történelmi korok zászlói - az Árpád-házi királyaink, szabadságharcaink, és a XX. század hadi lobogói - mellett a katonák egyenruhái a város katonai múltját és hagyományait is felidézték. A XIV. századi harci öltözet az Anjou Udvari Lovagok Egyesülete, a XVII. századi „bocskai hajdú” egyenruhát a Bocskai István Hagyományőrző Egyesület, a XIX. század eleji, Napóleon-elleni háborúk korabeli és az 1848-as 39-es gyalogezred egyenruháját a Szolnok Magyar Királyi Honvéd Hagyományőrző Alapítvány, a II. világháborús egyenruhákat a Szolnoki Szent László Hadosztály Honvéd Hagyományőrző Egyesület tagjai hozták el Debrecen lakóinak és a Virágkarnevál vendégeinek.

A Debreceni Helyőrségi Zenekar  (fotó: Révészné Markovics Zita)

(kormany.hu; MH 5. Bocskai István Lövészdandár- Révészné dr. Markovics Zita hadnagy)