A tömegpusztító fegyverrel mért csapásokra és a terrortámadások nyomán kiszabaduló veszélyes anyagokra is felkészült az MH Görgei Artúr Vegyivédelmi Információs Központ (MH GAVIK) - derült ki egy múlt héten megtartott gyakorlaton.

A korábbi évek után 2012. június 13-14-án idén is megrendezték a Magyar Honvédség Atom, Biológiai, Vegyi Riasztási és Értesítési Rendszer (MH ABV RIÉR) rendszergyakorlatát, amelynek vezetője, Korom Ferenc dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Hadműveleti Csoportfőnökség csoportfőnöke a szakmai irányításra Csuka József mk. alezredest, az MH GAVIK megbízott parancsnokát jelölte ki.

(fotó: MH GAVIK)

Az irányított, többfokozatú, számítógéppel támogatott gyakorlat eseményeinek alapját egy fiktív válságon alapuló hadműveleti helyzet adta. A két nap során több mint 150 különféle bejátszott információt dolgoztak fel és elemeztek. A komplex képzésen a Magyar Honvédség 29 alakulatából mintegy 120 fő, illetve az BM OKF szakállománya és a Nukleáris Baleseti Információs és Értékelő Központ (NBIÉK) munkatársai vettek részt. 

A rendszergyakorlat legfontosabb célkitűzései az MH ABV RIÉR-t kezelő szervezetek felkészültségének javítása, a döntés-előkészítő munka illetve az együttműködés gyakoroltatása, valamint a NATO Reagáló Erők ABV Hadműveleti Értékelő Csoport (CBRN-JAT) felkészültségének szinten tartása voltak.

(fotó: MH GAVIK)

A gyakorlaton a korábbi évektől eltérően nagyobb hangsúlyt kapott a szakemberek által feldolgozott információk kezelése az MH ABV RIÉR rendszerben. Ennek egyik alapvető feladata ugyanis a veszélyeztetetett csapatok időbeni riasztása, amely lehetővé teszi, hogy a szakemberek még a veszély beérkezése előtt felkészülhessenek, ezáltal minimalizálják a tömegpusztító fegyverek okozta veszteségeiket.

Új elemként vezették be az úgynevezett „WHITE CELL”-t, ahol a szakemberek azokat a gyakorlaton egyébként fizikailag jelen nem lévő elemeket „játszották” el, amelyeknek egy valós helyzet értékelésekor nélkülözhetetlen szerep jutott volna. Így ez a csoport alakította például a veszélyes ipari létesítmények vezetőit, az elsődleges beavatkozókat valamint az résztvevő alakulatok alárendelt csapatait és forrásszintű figyelőit.

(MH GAVIK)