A kiutazás előtti utolsó családi napját tartotta a debreceni Kossuth laktanyában a PRT-12. és a KFOR-6. kontingens. Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár Humánszolgáltató Irodája által szervezett hétvégi eseményre több mint százharmincan jöttek el.

Az afganisztáni és koszovói békefenntartói feladatokat ellátó katonák féléves felkészítésének eredményeképpen a két zászlóalj készen áll a feladatainak ellátására. A családok életében kritikusnak számít az indulás előtti néhány hét. A kontingensek parancsnokai ezért - a tábori lelkészekkel és a pszichológusokkal, a Humánszolgáltató Iroda munkatársaival együtt - arra törekednek, hogy a katonák mellett az itthon maradó családtagokat, barátokat, bajtársakat is felkészítsék az előttük álló időszakra.

(fotó: Révészné dr. Markovics Zita hadnagy)Somogyi János és Polyák András alezredesek, a PRT-12. és KFOR-6. kijelölt parancsnokainak tájékoztatójával indult a program. Ebben hallhattak a felkészülés hathónapos időszakának eseményeiről az aktuális feladatokon át a misszió befejezéséig tartó tevékenységekig. A résztvevők - diák segítségével - láthatták a táborokat, azok elhelyezési körleteit, a szabadidő eltöltésének lehetőségeit, illetve a földrajzi elhelyezkedést, az éghajlati jellemzőket, s megismerkedtek a társadalmi-kulturális szokásokkal.

A külszolgálat idején az átlagosnál nagyobb segítséget jelent a tábori lelkész jelenléte, munkája. Rácz István főhadnagy, római katolikus lelkész arról beszélt a jelenlévőknek, hogy távol a családtól, idegen környezetben, ismeretlen kihívások között milyen segítséget nyújthat ő a katonáknak. Az afganisztáni és koszovói missziót is megjárt tábori lelkész saját tapasztalatai alapján nyújtott átfogó képet arról, hogy milyen veszélyei lehetnek a tartós távollétnek a családi kapcsolatokban.

Nyerges Csaba százados, a Bocskai dandár pszichológusa - körültekintő és gyakorlatias előadásában - bemutatta a felkészülés és a külszolgálat időszakának érzelmi ciklusait. Többek között felhívta a figyelmet az egymást ismerő családok kölcsönös támogatásának fontosságára, a tétlenség, a felesleges stressz elkerülésére és a Humánszolgáltató Iroda által nyújtott segítség fontosságára. A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy a missziós feladatok ellátásának befejeztével közel sem érnek véget a katonákban és a családtagokban lejátszódó lelki folyamatok. Vissza kell állítani a család korábbi működését, újra kell gondolni a rutinfeladatok elosztását, újra kell tárgyalni a szerepeket, elfogadni a másik új szokásait, kezelni a gyerekek reakcióit; minderre - türelemmel - időt kell hagyni.

A kiutazó katonák hozzátartozói megismerkedtek a Humánszolgáltató Iroda épületének helyiségeivel, szolgáltatásaival, munkatársaival annak érdekében, hogy az előttük álló hónapokban ne idegenként érkezzenek a laktanya területére, s ismerős arcokkal találkozzanak, ha segítségre, tanácsra, információra van szükségük.

(kormany.hu; MH 5. Bocskai István Lövészdandár)