A KFOR parancsnokságon - a JEC Főnökség részét képező - Összekötő Megfigyelő Csoport Koordinációs Központ koordinációs főtiszti beosztását az elmúlt hat hónapban Hüse Csaba százados, a Magyar Honvédség Civil-katonai és Lélektani Műveleti Központ 2. CIMIC Csoport csoportparancsnok-helyettese látta el.

A Magyar Köztársaság nemzetközi szerepvállalásai között előkelő helyen áll a NATO vezette KFOR békefenntartó misszió, ahol jelenleg is jelentős számú magyar katona szolgál. Az azonban kevéssé ismert, hogy a KFOR Kontingensen kívül számos egyéb beosztást is magyarok látnak el (Pristinában, Peć/Pejë-ban valamint Prizrenben).

E beosztások egyike a KFOR parancsnokságon nemrég létrehozott - a JEC Főnökség részét képező - LMT CC (Összekötő Megfigyelő Csoport Koordinációs Központ) koordinációs főtiszti beosztás, amelyet az elmúlt hat hónapban Hüse Csaba százados, a Magyar Honvédség Civil-katonai és Lélektani Műveleti Központ 2. CIMIC Csoport csoportparancsnok-helyettese látott el. Erről beszélgettünk a századossal…

- Milyen tevékenységi köröket fed le pontosan az LMT, és mi a szerepe a KFOR-on belül?

- A KFOR Liaison Monitoring Team - mint műveleti képesség - létrehozását közvetlenül a 2004 márciusában kirobbant etnikai vonatkozású zavargások tették szükségessé. Ennek során több száz épület - főként a szerb és a roma etnikai közösséghez tartozó emberek otthona -, illetve – esetenként a világörökség részét képező – templomok, kolostorok váltak a lángok martalékává. Az erőszakos cselekményekben több ember meghalt, ezrek voltak kénytelenek elhagyni az otthonaikat. Az események mögött már hosszabb ideje húzódó, a koszovói társadalmat feszítő, főként szociális és gazdasági jellegű problémák álltak. A közvetlen kiváltó ok, az Ibar folyóban megtalált három koszovói albán fiú holtteste - akiknek halálát az albánok a szerbek számlájára írták -, amely csak fokozta ezt. (A fiúk halálának igazi oka, illetve az állítólagos elkövetők kiléte egyébként a mai napig tisztázatlan.) A kirobbant zavargások mindenkit felkészületlenül értek, ugyanis a nemzetközi erőknek - ideértve a KFOR-t is - fogalmuk sem volt a felszín alatt izzó társadalmi feszültségekről.
A történtek utólagos elemzésének következményeként - a hasonló események elkerülése érdekében - hozták létre a KFOR-ban az LMT-ket, a Bosznia-Hercegovinában akkor már meglévő és igen jó tapasztalatokkal rendelkező Liaison Observation Team-ek (LOT) mintájára. Az LMT-k a KFOR parancsnokának meghosszabbított karjaként vannak jelen Koszovó minden járásában.
Korai előrejelzést biztosítanak a KFOR-parancsnok számára, tudomást szerezve a társadalmat sújtó szociális, gazdasági problémákról. Ennek alapja pedig a koszovói emberek bizalmának és sok esetben megbecsülésének elnyerése, ugyanis az LMT-k jelmondatához („Feel the pulse of Kosovo”) híven, tevékenységüket etnikai és vallási hovatartozásra való tekintet nélkül folytatják. Az LMT-ket sokan ezért a KFOR- parancsnok „szemének és fülének” is nevezik, amelyek meglátják és meghallják a Koszovóban élő emberek problémáit.
Természetesen, az LMT-k nem csak az egyszerű emberekkel, hanem a helyi közösségek, helyi és nemzetközi szervezetek vezetőivel is közvetlen kapcsolatot tartanak fent, ezzel is biztosítva a KFOR állandó jelenlétét a koszovói mindennapok és az élet minden területén. Az LMT-k feladatai közé tartozik még a KFOR műveleteinek - elsősorban a PSYOPS és CIMIC tevékenységeknek, valamint a kinetikus műveleteknek a civil lakosságra gyakorolt hatásainak - figyelemmel kísérése, monitorozása is. Feltehetően ez indokolta azt a döntést, amellyel az LMT fő koordinációs központját két évvel ezelőtt a KFOR parancsnokság J3 Főnökség alárendeltségéből az újonnan megalakult, szintén a KFOR- parancsnokság szervezetéhez tartozó, a „nem kinetikus műveleteket” tervező és irányító részleg (JEC) alárendeltségébe utalták. A JEC az LMT mellett a CIMIC (civil-katonai együttműködés), a PSYOPS (lélektani műveletek), valamint az INFOOPS (információs műveletek) tevékenységét koordinálja.

- Magyarország hogyan járul hozzá az LMT-képességhez?

- Hazánk jelenleg a KFOR nyugati szektorában egy összekötő-megfigyelő csoporttal, illetve - a KFOR pristinai főparancsnokságán az LMT Koordinációs Központban - egy koordinációs főtiszti beosztással járul hozzá a KFOR műveletekhez.

- Ezt a beosztást betöltő személyeknek milyen előképzettséggel kell rendelkezniük?

- A NATO - az LMT-k hatékonyságának növelése érdekében - az LMT-beosztásra jelölt katonák képzésében egységes követelményrendszer kidolgozására törekszik. Ez sok hasonlóságot mutat az ENSZ által a katonai megfigyelő- és összekötő tisztek kiképzésében felállított egységes követelményrendszerrel. Az LMT-felkészítés több pillére épül. Az első pillér a nemzeti felelősség: a küldő ország köteles végrehajtani. Magyarországon a nemzeti LMT szakmai célfelkészítés az MH Civil-Katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központban történik. A második pillér, mint nemzetközi LMT szakmai célfelkészítés - a Horvát Köztársaság hadseregének szervezésében, a NATO Transzformációs Parancsnokság támogatásával, a NATO Műveleti Parancsnoksága és a NATO SHAPE által jóváhagyott éves kiképzési tervének megfelelően - a horvátországi Rakitje-ben történik. A KFOR JEC LMT CC természetesen állandó szakmai felügyeletet és szakmai iránymutatást ad, valamint előadókat biztosít a tanfolyam számára annak érdekében, hogy az LMT-beosztásra jelölt katonák már a felkészülés szakaszában tisztában legyenek a folyamatban lévő KFOR műveletekkel, ezen belül a műveletekben az LMT-re háruló feladatokkal. Míg a kiképzés első pillére főleg a történelmi, politikai, kulturális háttérre, addig a második a gyakorlati feladatokra, a KFOR jelenlegi és jövőbeni műveleteire helyezi a hangsúlyt. Az LMT-beosztásba kijelölt személyek a műveleti területre való kiérkezést követően – a beosztás átadás-átvételi feladatok egyik legfontosabb részeként - ezeket az ismereteket felfrissítik, illetve eligazítást kapnak a folyó műveletekről.

- A koszovói helyzet stabilizálódásával, a mozgásszabadság és a biztonságos környezet megteremtésével a NATO és szövetségesei megkezdték az erők kivonását Koszovóból. Milyen hatással lesz a KFOR létszámának csökkenése az LMT-re?

- Kiemelendő, hogy az elmúlt időszakban végbement változás nem egyszerű létszámcsökkentés, hanem strukturális átalakulás. Ennek keretében a KFOR, egyre csökkenő mértékben ugyan, de fenntartja a jelenlétét Koszovóban. A javuló koszovói biztonsági helyzetnek köszönhetően a KFOR műveleteinek súlypontja egyre inkább áttevődik a kinetikus műveletekről a nem kinetikus műveletekre. Az átalakulás célja a NATO szerepvállalásának egy, a Bosznia-Hercegovinában már működő szintjére történő szorítkozása. A kinetikus erők kivonására adott reakciók, valamint a kialakuló biztonsági helyzet figyelemmel kísérésének szükségességéből adódóan az LMT-k szerepe megnő, s ez a képesség fokozatosan a KFOR fő profiljává válik. Ennek az átalakulásnak a végrehajtásával azonban már az LMT CC koordinációs főtiszti beosztást újonnan átvevő Kvanduk Tamás százados - a Magyar Honvédség Nyugat-Magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság, Toborzó és Érdekvédelmi Iroda- Szekszárd beosztott tisztje - foglalkozik majd.

- Előreláthatólag hogyan fog kinézni a jelenlegi 8500 fősnél kb. 30 százalékkal kisebb KFOR az LMT szempontjából?

- A korábbi KFOR-struktúrában minden MNBG (Multinational Battle Group) területén egy, a régió LMT-jeinek a tevékenységét irányító-koordináló Regionális LMT (RLMT) működött. A közelmúltban azonban az MNBG-k száma - a központi és a keleti összevonásával - ötről négyre csökkent, 2011 tavaszától pedig várhatóan csak kettő - a nyugati és a keleti - marad. Ennek ellenére az RLMT-k száma nem fog változni. Az MNBG-k területén jelenleg működő öt RLMT közül az egyik, az RLMT Centre már 2010. október elseje óta a KFOR parancsnok közvetlen szolgálati alárendeltségében végzi a feladatát, tavasszal pedig mind az öt átalakul a KFOR- parancsnok közvetlen irányítása alatt működő JRD-vé (Joint Regional Detachment). A JRD az LMT- csoportok egy regionális szintű, nemzetközi irányító egysége lesz. A csoportok működését, feladatait jelentősebben érintő változás azonban nem következik be. Fontos megemlíteni azt, hogy a már meglévő, az MNBG-West területén tevékenykedő magyar LMT mellett 2011 tavaszán a tervek szerint újabb LMT kezdi meg a működését, előreláthatólag Koszovó központi régiójában, a JRD Centre alárendeltségében. Ráadásul mindkét csoport létszáma bővül, ami nagyban segíti majd a munkavégzést. Egy másik változás az LMT-k munkamódszereit érinti. A csapatok létszámának csökkentése ugyanis, táborok bezárását vonja maga után. Így az LMT műveleti képességhez hozzájáruló nemzetek a Bosznia-Hercegovinában már bevált gyakorlatnak megfelelően adaptálták az úgynevezett „Field House Concept”-et. Ez azt jelenti, hogy néhány helyen megkezdték az LMT-csoportoknak a táborokból az úgynevezett LMT-házakba történő telepítését. Az LMT-házak megnyitásával „a KFOR kibújik a szögesdrót mögül”, és a helyi lakosság között élve, a lakosokkal, a lakosságért végzi a feladatát. Az „LMT Field House Concept” lényege mindenképpen az, hogy a jelentősen csökkenő létszám ellenére a KFOR továbbra is látható és elérhető maradjon a koszovói emberek számára éppúgy, mint a helyi hatóságok, valamint a helyi és nemzetközi szervezetek számára.
A KFOR nemzetei közül jelenleg Finnország, Svédország, Törökország, Ausztria és Svájc működtet LMT-házat. A legutóbbi megnyitó 2010. november 13-án volt a koszovói fővárostól délre fekvő szerb enklávéban, Gracanicában, ahol Svédország az első LMT-házát nyitotta meg. (A tervek szerint heteken belül megnyílik a második svéd LMT-ház is, amely méterekre helyezkedik majd el a koszovói parlament pristinai épületegyüttesétől.)
A gracanicai házmegnyitón a KFOR parancsnoka, Erhard Bühler vezérőrnagy hangsúlyozta, hogy az LMT fontos képesség, amely közel áll a koszovói emberekhez, és meghatározó a KFOR- misszió sikerében: biztosítja a békét és a stabilitást, valamint megteremti egy sikeres jövő kereteit.

(Írta és fényképezte: Földházi Enikő fhdgy., KFOR HQ, Pristina)