Az MH Tartományi Újjáépítési Csoport 12. állománya - az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségében - immár második hete készül a misszióra. A hadszíntérismeret során a műveleti terület részletes földrajzi elemzését, a gyakran előforduló veszélyforrásokat, a támadások fajtáit, a támadókra jellemző harceljárások elemzését oktatták a katonáknak...

Az egyéni és kollektív vegyvédelmi felderítő-, mentesítő- és védőeszközök használatának elsajátítása után a nem háborús műveletekről, a békefenntartás céljairól hallgattak meg előadást a katonák, amelyen hangsúlyozták a misszió újjáépítésre és a civil lakosság segítésére való törekvéseit. A komplex egészségügyi kiképzés elején - interaktív előadáson – többek között a legújabb ellátási protokollról, a fejlesztett személyi egészségügyi csomagok tartalmáról, azok szakszerű használatáról esett szó.

A későbbiekben a sebesültek ellátásához szükséges különböző kötözéseknek, a vérzés csillapítására szolgáló érszorítók használatának, a sérültek szállításának, és az IFAK-ban található eszközök használatának a begyakorolása következett. A továbbiakban az elsősegély-nyújtási ismereteket egy elképzelhető harctéri szituáció közben, zárt ajtók mellett, harc- és gépjárművek bevonásával kellett végrehajtani. A foglalkozásvezetőket olyan személyek közül választották ki az elöljárók, akik már szolgáltak Afganisztánban, így naprakész információkat osztottak meg a kiképzésen lévő állománnyal.

(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár )

A jog fontosságára is felhívták a figyelmet, hiszen a honi illetve a műveleti területen a fegyveres összeütközések, harcérintkezések során a hadijog alapelveit, kritériumait is ismerniük kell a katonáknak. Tudniuk kell, hogy a harcos és civil státuszban lévőket milyen jogok illetik meg, milyen szabályok vonatkoznak rájuk, hogy ennek megfelelően a biztosító feladatokat ellátó személy - szükség esetén - automatikusan tudjon cselekedni.

 

(kormany.hu; MH 5. Bocskai István Lövészdandár)