Fegyelmezett, puritán, széleskörű ismeretekkel rendelkező, emberséges és kivételesen gyors karriert befutó hivatásos katona volt- hangzott el augusztus 23-án a rákoskeresztúri Új Köztemetőben. Katonai tiszteletadással vettek búcsút dr. Márton András nyugállományú vezérezredestől, aki életének 88. évében - hosszan tartó betegség után, 2011. augusztus 2-án – hunyt el, s akit a 300-as parcellában helyeztek végső nyugalomra.

A temetésen Hende Csaba honvédelmi minisztert dr. Deák János vezérezredes, volt vezérkari főnök képviselte. A gyászolók között volt továbbá dr. Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, valamint az elhunyt egykori bajtársai, harcostársai, tisztelői, a családtagok. A Honvéd Vezérkar képviseletében lerótta kegyeletét Bozó Tibor dandártábornok, jelen volt Holló József nyugállományú altábornagy, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum volt főigazgatója, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem több egykori és jelenlegi vezetője is.



Az Isten is katonának teremtette az egykori néptanítót, parasztpárti politikust. Fegyelmezett, puritán, széleskörű ismeretekkel rendelkező, emberséges és kivételesen gyors karriert befutó hivatásos katona volt- fogalmazott dr. Szabó Miklós nyugállományú altábornagy, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem volt rektora. „A Zrínyi Miklós Katonai Akadémia parancsnokaként 1956-ban mindent megtett a rend és a fegyelem megtartása, az emberi életek megőrzése és az anyagi javak megóvása érdekében. Mégis, 1956 novemberében felmentették, alig pár hónap múlva tartalékállományba helyezték, majd 1958-ban már el is ítélték tíz éves börtönbüntetésre, lefokozásra és teljes vagyonelkobzásra” – mondta Szabó Miklós.


A tábornok szólt arról, hogy milyen nehézségekkel kellett megküzdenie a szabadulása után Márton Andrásnak, akit csak a rendszerváltás után rehabilitáltak, és kapta vissza katonai rendfokozatát. Tanácsadó lett a Honvédelmi Minisztériumban, majd tábornoki kinevezése után aktív közéleti szerepet vállalva tagja lett a Történelmi Igazságtétel Bizottságnak, a Magyarok Világszövetsége választmányának, több 56-os szervezetnek. Szülővárosa, Sarkad díszpolgáraként sem feledkezett meg a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemről, amelyet tanácsaival segített. Munkásságát a tanintézet tiszteletbeli doktorrá avatásával köszönte meg. A több magas katonai és állami kitüntetés birtokosaként a köztársasági elnök Márton Andrást – a honvédelmi miniszter javaslatára – az elmúlt esztendőben nyugállományú vezérezredessé léptette elő. „Ahogy életed minden nehézségét, úgy súlyos betegségedet is katonásan, zokszó nélkül viselted. Most búcsúzunk tőled Márton András vezérezredes úr, a Magyar Honvédség halottjától, Sarkad díszpolgárától, sokunk Bandi bácsijától!” – zárta beszédét Szabó Miklós.

Krisár Miklós nyugállományú alezredes az elhunyt emberségét, életművét méltatta. Hangsúlyozta: Márton András katonai esküjéhez híven élt és szolgált egész életében!



Az egyházi szertartást Máté Sándor alezredes, református tábori lelkész, püspöki titkár celebrálta, majd az elhunyt koporsóját kocsira emelték és a menet elindult a 300-as parcella felé. A sírnál rövid gyászszertartást követően eldördült a díszszázad sortüze és végső nyughelyére került Márton András koporsója. A gyászzene hangjai mellett helyezték el a család, a Honvéd Vezérkar, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, majd sorban a többi emlékező koszorúit és virágait. A temetés a Szózat, majd a Magyar takarodó hangjaival fejeződött be.

(kormany.hu; Zrínyi Média- Zilahy Tamás)