A katonáknak rendelkezniük kell azzal a képességgel, amelynek alkalmazásával katasztrófahelyzetben emberéletet, értékeket menthetnek, a jeges árvizek levonulást meggyorsíthatják! - hangsúlyozta Huszár János dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság Szárazföldi haderőnem főnöke azon a jégrobbantási gyakorlaton, amelyet Szentes közelében a Tiszán hajtottak végre a katonák február 21-én.

A katonáknak rendelkezniük kell azzal a képességgel, amelynek alkalmazásával katasztrófahelyzetben emberéletet, értékeket menthetnek, a jeges árvizek levonulást meggyorsíthatják!- hangsúlyozta Huszár János dandártábornok. Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság Szárazföldi haderőnem főnöke azon a jégrobbantási gyakorlaton, amelyet Szentes közelében a Tiszán hajtottak végre a katonák február 21-én.

(fotó: Rácz Tünde)A jégtorlaszok okozta árvizek megelőzését, a folyók hajózhatóságának biztosítását gyakorolták az MH 5. Bocskai István Lövészdandár, az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred és az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred katonái Szentes közelében a Tisza 237,5 folyókilométerénél, a szentesi műszaki ezred 4. számú vízi gyakorlóterén. A kiképzési-módszertani foglalkozás célja az volt, hogy a katonák megismerjék a jégrobbantás módszertani és szakmai elemeit és eszközeit különös tekintettel a speciális jégrobbantó töltetekre. Elsajátítsák a jégrobbantó töltetek szerelésének, elhelyezésének és gyújtásának fogásait, jártasságot szerezzenek az árvédekezés és az átkelések biztosítása céljából szükséges jégrobbantási részletfeladatok végrehajtásában.

A dandárnál az elmúlt hónapokban három robbantó csoport felkészítését hajtották végre- hangsúlyozta a foglalkozás vezetője, Bátor Ferenc alezredes újságírói kérdésre válaszolva. Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár Művelettámogató Műszaki Zászlóaljának parancsnoka kiemelte, hogy a robbantó csoportok katonai és polgári feladatok végrehajtására is egyaránt alkalmazhatók: a saját csapatok manőverszabadsága megóvása érdekében a harcoló és a harcbiztosító alakulatok úszó technikai eszközei részére, valamint folyó hajózhatóságának a biztosítására, a különböző vízi műtárgyak, jég fogságába szorult hajók kiszabadítására.

(fotó: Rácz Tünde)A mostani robbantás alkalmával hat darab, egyenként másfél kilogramm TNT-t tartalmazó robbanótöltetet használtak fel a Tisza húsz centiméter vastag, összefüggő jegének a megtöréséhez.

Huszár János dandártábornok kiválóra értékelte a feladat végrehajtását. Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság Szárazföldi haderőnem főnöke külön hangsúlyozta, hogy az elmúlt évek időjárása miatt a Magyar Honvédség kijelölt műszaki alegységeinek utoljára 2006-ban volt lehetősége valós helyzetben gyakorolni a jégrobbantást. Az ehhez szükséges gyakorlat elsajátítása országvédelmi szempontból is fontos, mert a katonáknak rendelkezniük kell azzal a képességgel, amelynek alkalmazásával katasztrófahelyzetben emberéletet, értékeket menthetnek, a jeges árvizek levonulást meggyorsíthatják!

(HM Sajtóiroda; Zrínyi Média)