Az Önkéntes Tartalékos Rendszerbe való belépés feltételeitől és lépéseiről tartott háromszor egy napos felkészítést a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnoksága az ügyfélszolgálati munkatársak számára. 2012. januárjában megkezdődik a rendszer következő szakaszának feltöltése…

Az önkéntes tartalékos szolgálat iránt érdeklődők regisztrációjával, szerződéskötésével kapcsolatos részleteket ismertette a szakállománnyal Kálmán László alezredes, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó parancsnok-helyettese. A felkészítéseket a parancsnokság három kiemelt helyszínén, Budapesten, Debrecenben és Veszprémben tartották.

Kálmán László alezredes bemutatta az önkéntes tartalékos rendszert, a HM Sajtóiroda munkatársai pedig az ezzel kapcsolatos kommunikációs sarokpontokra hívták fel a figyelmet. Az Önkéntes Tartalékos Rendszer kiépítésének következő lépéseiről a honvédelmi tárca vezetői a következő héten tájékoztatják a közvéleményt.

Az előadásokon elhangzott, hogy az állomány feltöltése szempontjából kiemelt toborzási célcsoportot jelentenek a honvédség kötelékéből kivált katonák, hiszen alkalmazásukkal lehetővé válik az általuk képviselt képességek költséghatékony megtartása. A rendszer ugyanakkor továbbra is nyitott a társadalom felé, és számít azokra, akik kiemelkedő motivációjuk, elismerésre méltó hazaszeretettől indíttatva teljes önkéntesség alapján vállalnak szolgálatot.

Regisztrálni és jelentkezni 2012. január 1-jétől lehet a parancsnokság alárendeltségébe tartozó, megyeszékhelyeken található Katonai Igazgatási Központokban, Toborzó és Érdekvédelmi Központokban, valamint Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Irodákon (a korábbi toborzó irodákon).

Az önkéntes tartalékos rendszer kiépítése 2011. január 1-jén kezdődött meg. Az elmúlt évben már mintegy kettőezer önkéntes védelmi tartalékos őrizte a honvédelmi objektumok jelentős részét. Ők békében egy állami tulajdonú gazdasági társaság alkalmazottai, csak minősített időszakban kerülnek át a honvédség tényleges állományába.

A rendszer kialakításának fő célja, hogy minél előbb igénybe vehető tartalékos erő álljon rendelkezésre, hiszen jelenleg - például egy természeti katasztrófa esetén - a hivatásos állományt kell elvonni a mindennapi feladatoktól a katasztrófavédelmi erők kisegítése, tehermentesítése érdekében.


(kormany.hu; HM Sajtóiroda)