A szűrő- és klinikai mammográfiás vizsgálatok során talált, ultrahanggal nem látható, nem tapintható elváltozások kivizsgálásának legkorszerűbb szakmai módszerét mutatták be a Honvédkórház–Állami Egészségügyi Központban (ÁEK) március 8-án. A szervezők nem véletlenül időzítették nőnapra az eseményt…

Dr. Schandl László PhD, az intézmény megbízott főigazgatója mutatta be a Honvédkórház–ÁEK egyik büszkeségét. A diagnosztika területének csúcstechnikája már egy esztendeje működik az egészségügyi intézményben, így a fekvő digitális stereotaxiás emlőbiopsziának már komoly eredményei vannak; ennek tapasztalatait foglalta össze a főigazgató. Tájékoztatott, hogy ezt az eljárást hazánkban egyetlen helyen, csak a Honvédkórház–ÁEK-ban alkalmazzák, mert nemcsak a berendezés és a műszerek speciálisak, hanem különlegesen képzett szakemberek is kellenek ehhez.



Dr. Bazsó Péter orvosigazgató úgy foglalta össze a stereotaxiás módszer lényegét, hogy az „komoly probléma megoldásához, nyújt segítséget, ha nagyon eldugott helyen, nagyon apró valamit kell nagyon pontosan megtalálni”. A speciális kórmeghatározás tehát nemcsak a talált elváltozás pontos helyét, de méretét is képes megadni, segítve ezzel az esetleg elvégzendő műtéti beavatkozás sikerét. A legnagyobb előnye az eljárásnak az, hogy általa igen gyakran – általában az esetek kétharmad részében – elkerülhető a mell operációja. A módszer pontossága – az eddigi tapasztalatok szerint – 99,3 százalékos.



Dr. Forrai Gábor PhD, a radiológia osztályvezető főorvosa képeken mutatta be az eljárást. Kiemelte, hogy míg korábban – a hagyományos szűrővizsgálatokkal – csak a nagyobb daganatok volta felfedezhetőek, ezzel a korszerű módszerrel a nem tapintható daganatkezdemények is pontosan „láthatóak”. Mint ismert, hazánkban körülbelül minden tizedik nő betegszik meg emlőrákban. A most bemutatott eljárás alkalmazásával ezek aránya 30-45 százalékkal csökkenthető, hiszen általa már akár kétmilliméteres elváltozások is felderíthetőek. A korában szükségesnek ítélt műtétek száma pedig 75 százalékkal csökkenthető, hiszen azokra immár nem a felderítés érdekében van szükség, hanem valóban a gyógyítást, a gyógyulást szolgálják.



Elhangzott, hogy az országnak legalább három ilyen berendezésre lenne szüksége, igaz, sok állam még eggyel sem dicsekedhet. Összegzésként elmondható: ha a berendezés országszerte hozzáférhetővé válna a nők számára, akkor évi 700 műtét lenne elkerülhető! A nehézségekről szólva elhangzott: jelenleg egy vizsgálat és mintavétel költsége mintegy százezer forint. Éppen ezért az alkalmazása csak speciális esetekben lehetséges.

(kormany.hu; Zrínyi Média- Zilahy Tamás, fotó: Rácz Tünde)