A tisztképzés most áll vissza arra a katonaképzési rendszerre, amely megfelel a polgári egyetemi képzés hagyományainak, másfelől visszatér azokhoz a hagyományokhoz, amelyek 1945 körül megszakadtak- hangsúlyozta dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke egy kerekasztal-beszélgetésen. Az eseményt „A tiszti műveltség kérdése a honvéd tisztiképzési reformtervekben” címmel tartották a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szervezésében.

A június 8-i eszmecserét dr. Hermann Róbert, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) doktora, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) parancsnokának tudományos helyettese vezette. Hajdu Tibor, az MTA doktora, az MTA Történettudományi Intézetének tudományos tanácsadója a dualizmus korának – azaz az 1867-es kiegyezéstől az első világháborúig terjedő időszaknak – magyar tisztképzéséről tartott előadást. Ezután dr. habil. Szabó Mária, a HM HIM kutatója a Magyar Királyi Honvédség – a trianoni békekötéstől a második világháború végéig terjedő időszak – honi tiszti képzéséről szólt. Szabó Miklós nyugállományú altábornagy, az MTA rendes tagja a második világháború végétől a rendszerváltozásig terjedő időszak tiszti képzéséről beszélt.

fotó: Rácz Tünde

Dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke napjaink és a jövő honi tisztképzéséről szóló előadásában először a tisztképzés 1945 előtti hagyományait említette. Kiemelte: más európai országokhoz hasonlóan Magyarországon is fontos bizonyos hagyományokhoz ragaszkodni, annak ellenére, hogy időközben a környezet megváltozott.

A kabinetfőnök kiemelte: a katonai életpálya adott esetben a közszolgálat más szintjein folytatódhat. Innen született a gondolat, hogy a tiszti alapképzés és a tisztképzés egy nagyobb közszolgálati, egyetemi szintű képzésben valósuljon meg. A Rendőrtiszti Főiskola, a Corvinus Egyetem Államigazgatási Kara és Közigazgatás-tudományi Kara, valamint a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem integrálásával létrejön a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, amelynek egyik kara a katonai képzést biztosító Hadtudományi Kar lesz.

fotó: Rácz Tünde

Szarka Gábor hozzátette: a tiszti alapképzés biztos, hogy változni fog. A tisztképzés – a közös egyetemen belül átalakítva – most áll vissza arra a katonaképzési rendszerre, amely megfelel a polgári egyetemi képzés hagyományainak, másfelől visszatér azokhoz a hagyományokhoz, amelyek 1945 körül megszakadtak. Ez az újfajta egyetemi képzés lehetővé teszi, hogy a katonai életből kiválók olyan lehetőséget kapjanak, amelynek segítségével – rövid átképzés után – a közszolgálat más területén tudják hasznosítani tapasztalataikat. Egy példával élve: nem kell elmenniük biztonsági őrnek bevásárlóközpontokba, bankokba, múzeumokba, hanem lehetőségük lesz arra, hogy a közszolgálatban dolgozhassanak tovább, és ne vesszen el a tudásuk.

Az előadáson elhangzott: 2012. január elsején alakul meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. A képzések 2012-ben, 2013-ban kezdődnek meg. „Abban bízunk, hogy két-három év múlva már eredményeket fogunk felmutatni!” – tette hozzá a kabinetfőnök.

(kormany.hu; Zrínyi Média- Perjés Zoltán)