Hadtörténelmünk egyik legnagyobb katasztrófájának áldozataira emlékeztek katonáink. A Debrecenben, Szentendrén és Szentesen megtartott ünnepségek rövid összefoglalója.

Debrecen

A Hősök Temetője mauzóleumában megtartott koszorúzás előtt Budai Attila alezredes, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hadműveleti főnöke mondott beszédet. „A 2. magyar hadsereget 1942-ben küldték a keleti frontra, német követelésre. Küldetésük eleve bukásra volt ítélve. Mérhetetlen túlerővel néztek farkasszemet, felszerelésük gyenge és elavult volt, a tartalékaik kimerültek, napi huszonnégy órás szolgálatot láttak el – mindezt mínusz harminc-harmincöt fokos hidegben, kétezer kilométerre hazájuktól. 1943. január 12-én a szovjetek iszonyatos erejű ellentámadást indítottak. A veszteség tragikus volt: a 2. magyar hadsereg megszűnt létezni. Az egész ország gyászolt, de sokáig tilos volt beszélni a katasztrófáról. Tabuként kezelték, s csak suttogva emlegették a doni vérfürdőt”- foglalta össze az eseményeket az alezredes.

Fotó: Nehéz Attila

Nekünk kötelességünk beszélni és emlékezni, tisztelegni az egykori bajtársak emléke előtt, akik messze az anyaországtól kerültek kilátástalan helyzetbe, s bár tudták, hogy mi vár rájuk, mindent megtettek, amit megtehettek- fogalmazott Budai Attila. „Rájuk emlékezünk, tisztelgünk a hősiesség, az önfeláldozás és a becsület előtt. A sírok lehetnek jeltelenek, de az ott nyugvók emlékét mindig megőrizzük!”- hangsúlyozta.

Szentendre

Az MH Altiszti Akadémia és az MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola katonái és közalkalmazottai rövid kegyeleti megemlékezést tartottak.
A kegyeleti asztalon már égett a megemlékezés gyertyalángja, amikor Mikusi Zsolt ezredes, az akadémia megbízott parancsnoka felidézte a hatvankilenc évvel ezelőtti események megrázó pillanatait.

Fotó: dr. Varga József

Mikusi Zsolt az utódok, a mai generáció számára hangsúlyozta: „a katonák az esküjüket teljesítették; túlerőben lévő, jobban felszerelt ellenségtől szenvedtek megsemmisítő vereséget, de a hazájukért haltak hősi halált. Emléküket minden magyarnak örökre őriznie kell!- hangsúlyozta.

Szentes

A II. világháború legnagyobb magyar tragédiájáról, a doni áttörés 69. évfordulójáról megemlékeztek a szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred katonái is.

Fotó: Juhász László szds.

A városi ünnepségek keretében az önkormányzat, a civil szervezetek képviselőivel együtt emlékeztek a hős elődökre a műszaki katonák. Varga István mérnök alezredes, parancsnokhelyettes Csongrádon, Bartók Gábor alezredes, törzsfőnök Szentesen a II. világháborús emlékműveknél helyezte el az emlékezés örökmécsesét és rótta le a kegyeletét.

Egy főhajtás a néma csendben, fájdalmas gondolatok az emlékművek előtt: ők is katonák, magyarok, hazafiak voltak; emlékezzünk rájuk!

(kormany.hu; Nehéz Attila, dr. Varga József, Juhász László szds.)