Háttérbeszélgetésen fogadta a sajtó képviselőit - az Európai Unió védelmi minisztereinek informális tanácskozását megelőzően - Hende Csaba honvédelmi miniszter, valamint Siklósi Péter védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkár. A Külügyminisztériumban megtartott tájékoztatón a csúcs legfontosabb témáiról esett szó.

A közös biztonság- és védelempolitika és az EU külső képviselete területén lényegében megszűnt a féléves soros elnökség feladat- és hatásköre, ezen a területen a főkoordinátor az Unió mindenkori kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Ebből fakadóan Magyarország a közös biztonság- és védelempolitika területén elsősorban támogató feladatokat („supporting presidency”) lát el.

Hende Csaba honvédelmi miniszter

Mint Hende Csaba elmondta, ennek jegyében hazánk is Catherine Ashton figyelmébe ajánlott bizonyos témaköröket erre a félévre. Az informális csúcs témáiról a miniszter elmondta: a résztvevők áttekintik a jelenleg folyó uniós katonai műveleteket, így az EUFOR Althea, az EU NAVFOR Atalanta és az EUTM Somalia missziókat. Megvitatják a képességfejlesztés aktuális kérdéseit, napirenden lesz a képességek megosztását és csoportosítását célzó kezdeményezés (pooling & sharing), a műveletekhez kapcsolódóan a tervezés és vezetés-irányítási képességek javítása, a civil és katonai képességek közötti szinergiák kihasználásának szükségessége, valamint az EU harccsoportok helyzete. A partnerek emellett az Európai Védelmi Ügynökség előtt álló legfontosabb feladatokat is áttekintik. A második munkaülés témái az EU és a NATO, illetve az EU és az ENSZ együttműködése.

A rövid tájékoztatót követően Hende Csaba a megjelent újságírók kérdéseire válaszolt. Ezek egy része – az aktuális események tükrében nem meglepő módon – az észak-afrikai biztonsági helyzettel és annak kihatásaihoz kapcsolódott.
- A téma nem szerepel a találkozó hivatalos napirendjén, de nagyon valószínű, hogy szóba kerül majd. Az azonban kizárt, hogy bármiféle döntés szülessen, hiszen ez egy informális ülés- szögezte le a miniszter.

Egy felvetés szerint Brüsszelben olyan pletyka terjed, amely szerint néhány uniós tagállam katonai szerepvállalásra kapott felkérést a líbiai eseményekkel összefüggésben. Hende Csaba hangsúlyozta: hazánk semmilyen formában, tehát sem hivatalosan, sem félhivatalosan nem kapott semmiféle ilyen tárgyú megkeresést. Az sem merült fel, hogy uniós állampolgárok kimenekítése céljából bármilyen katonai művelet keretében kellene beavatkozni az eseményekbe. Kérdésre válaszolva Hende Csaba azt is elmondta: az észak-afrikai események hatására nincs napirenden semmiféle változás a két afrikai magyar missziót illetően.

A NATO-EU- együttműködés, amely a találkozó egyik fő témája, nem tartozik azok közé a pontok közé, amelyekben áttörést lehetne várni, és ennek elsősorban a Ciprus körüli viták jelentik az okát- fogalmazott Hende Csaba. Hozzátette: bízik abban, hogy a csúcson vendégként részt vevő NATO-főtitkárnak, Anders Fogh Rasmussennek lesznek felvetései a kérdést illetően.

A képességfejlesztés legaktuálisabb kérdése, a pooling & sharing kapcsán Hende Csaba hangoztatta: a témában a védelempolitikai igazgatók január végén megrendezett ülése is élénk vitákat eredményezett. Magyarország elkötelezett amellett, hogy a következő hónapokban folyamatosan napirenden tartsa a témát, és mindent megtesz majd az érdemi haladásért.

(kormany.hu)