Közel ötven, önkéntes tartalékos szolgálatra jelentkezett férfi és nő érkezett január 4-én a fővárosi Petőfi Sándor laktanyába azért, hogy egészségügyi és pszichológiai alkalmassági vizsgálaton vegyen részt.

A vizsgálatra érkezőket fogadó dr. Vendrei Gábor orvos alezredes, az MH Honvédkórház Alkalmasság-vizsgáló Intézetének vezetője újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a jelentkezők szakorvosi, laboratóriumi, műszeres vizsgálaton, valamint fizikai felmérésen vesznek részt. Ennek összesített eredménye után sorolhatók a műveleti tartalékosok I. vagy II. kategóriájába, illetve a védelmi tartalékosok III., esetleg IV. kategóriájába. A követelmények természetesen az elsőben a legmagasabbak, hiszen az idetartozók, akár missziós szolgálatra is jelentkezhetnek a későbbiekben.

Fotó: Galovtsik Gabor

Szeretnék ismét a honvédségnél dolgozni, ha tudnának megfelelő munkát adni – fogalmazott Csákiné Tóth Ilona nyugállományú törzszászlós, aki Szekszárdról érkezett. A hölgy a Tolna megyei hadkiegészítő parancsnokságtól vonult nyugállományba, még 2005-ben. „A személyiség-teszt után még intelligencia-teszt, műszeres vizsgálat és egyéni elbeszélgetés is vár a jelentkezőkre” – tájékoztatott Kovács Gabriella pszichológus alezredes, osztályvezető, aki a pszichológiai felmérést végezte. „Nem félek a vizsgálatoktól, hiszen gyermekorom óta katona voltam”- ezt már Molnár Zoltán nyugállományú főtörzsőrmester fogalmazta meg, majd hozzátette: „többször vezényeltek katasztrófavédelmi feladatokra árvizekhez, így tudom mit várnak el tőlünk. Ezért mondom, csak az jöjjön tartalékosnak, aki szerette és szereti a hadsereget, a kemény feladatokat! Biztosan elsajátítunk egy sor új ismeretet, de az is biztos, hogy mi, egykori hivatásos katonák, hamar felvesszük a kívánt ritmust!”

Zámbó György, egykori híradó katona, nyugállományú főtörzsőrmester úgy vélekedett: „biztonsági őrként dolgozom hosszú ideje, de nem szakadtam el a honvédségtől. Fiam szerződéses katona, és bízom benne, hogy hamarosan én is ismét beállhatok a sorba. Szeretnék ismét szolgálni, egészségi akadálya biztosan nem, lesz annak, hogy ha kellek, ismét magamra ölthessem az egyenruhát!”

Fotó: Galovtsik Gabor

Vanyur Tibor ezredes, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka elégedett volt a látottakkal: „nemcsak a regisztráció komoly munka, ránk vár majd a szerződéskötések, a beosztások betöltése, a későbbi módosítások ügye és a folyamatos kapcsolattartás is. Fontos tudni, hogy a szerződéskötések nem automatikusak, a foglalkoztatást a honvédség igényei határozzák meg” – hangsúlyozta. A „címzetes tartalékosok” kapcsán megjegyezte: ők elsősorban a társadalmi kapcsolatot jelentik majd a honvédség és a civil szféra között, ellentétben a védelmi és a műveleti tartalékosokkal, akik bevethetőek lesznek a katasztrófavédelmi feladatokra is.

Arra a kérdésre, hogy a tervezett – mintegy nyolcezer fős – tartalékos létszám mikor lesz teljes, az ezredesúgy vélekedett: a kitűzött 2014-es határidőre biztosan.

(kormany.hu; Zrínyi Média)