Rendkívül hálásak a balti államok Magyarországnak azért, hogy hajlandó részt venni Gripen vadászgépeivel légterük védelmezésében - közölte Hende Csaba honvédelmi miniszter pénteken telefonon az MTI-vel.

Hende Csaba háromnapos hivatalos baltikumi látogatása végén elmondta: a Litvánia, Lettország és Észtország védelmi minisztereivel folytatott tárgyalásokon azt hangsúlyozta, hogy a magyar légtér, ugyanúgy, mint a balti államok légtere, egyben a NATO légtere is, így közösnek tekinthető, és „biztonságunk is közös és oszthatatlan".

Juozas Olekas litván nemzetvédelmi miniszter katonai tiszteletadás mellett fogadja Hende Csaba honvédelmi minisztert Vilniusban 2013. január 16-án. (Fotó: Koszticsák Szilárd)

„Egy szolidáris elven működő szövetségben a legtermészetesebb dolog, hogy Magyarország, amely rendelkezik harcászati repülőgépekkel, megosztja ezt a képességét (...) a balti államokkal" – hangsúlyozta a honvédelmi miniszter.

Hende Csaba szerint a tárgyalásokon felvetődött Mali kérdése is, de erről részleteket nem kívánt elárulni.

Artis Pabriks lett védelmi miniszter hivatalában megbeszélést folytat Hende Csaba honvédelmi miniszterrel Rigában 2013. január 17-én. (Fotó: Koszticsák Szilárd)

A tárca vezetője elmondta azt is, hogy Litvániában és Lettországban a védelmi miniszteren kívül a külügyminiszterrel is tárgyalt, illetve a parlament illetékes bizottságainál is járt.

Magyarország a 2012. májusi chicagói NATO-csúcstalálkozón jelentette be, hogy 2015 és 2018 között részt vehet a harcászati repülő-képességgel nem rendelkező balti országok légtérrendészeti feladatainak ellátásában.

A Lembit nevű tengeralattjáró az Észt Tengerészeti Múzeumban, ahol látogatást tett Hende Csaba honvédelmi miniszter 2013. január 18-án. (Fotó: Koszticsák Szilárd)

A megbeszéléseken szó volt a nemzetközi műveletekben való részvételről, így az afganisztáni és a balkáni szerepvállalásról is.

(MTI)