A vörösiszap-tragédia utáni áldozatos munkát értékelte Dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter, Benkő Tibor altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke és Nagy Anna kormányszóvivő a csütörtöki, Devecserben megtartott sajtótájékoztatón.

Az élet újraindulásáról számolhatok be önöknek a katasztrófa sújtotta területen, arról, hogy több család a honvédség jóvoltából új otthonra lelt – jelentette be Nagy Anna kormányszóvivő a devecseri sajtótájékoztatón, csütörtökön. Hende Csaba honvédelmi miniszter első mondataiban a mentésben szolgáló katonáknak mondott köszönetet: a honvédség hősiesen küzdött és állt helyt Kolontáron és Devecserben - fogalmazott. Hozzátette: egy új kitüntetés alapításáról döntött. Azok számára, akik a mentésben dicsőséget szereztek a honvédségnek. Benkő Tibor vezérkari főnök arról szólt, hogy a jövőben a honvédség a szükséges létszámmal és technikával Devecserben marad. A Városháza előtti téren - amit a vörös iszapáradat éppen csak elért október negyedikén - a hazai sajtó előtt a kormányszóvivő a katasztrófa kezdeteitől idézte fel a honvédség szerepvállalását.

Mint mondta, a gátszakadás után másfél órával megkezdték a mentést. A mai napig összesen 2300 katona dolgozott a térségben, jelenleg mintegy kétszázan teljesítenek szolgálatot negyven technikai eszközt használva. A gátszakadás napján a honvédség két helikoptere huszonhárom sérültet szállított Budaörsre. Közülük tízen a Honvédkórházba kerültek. Minden bizonnyal további katasztrófát előzhetett meg, hogy időközben éjjellátó eszközöket rendszeresített a honvédség, amelyek segítségével - éjszakai felderítési feladat közben - észlelték a katonák a gát falán az újabb repedéseket. Az alakulatok részt vettek Kolontár teljes lakosságának kitelepítésében és készen álltak – szükség esetére – további háromezer ember kiköltöztetésére. Az elrendelt légtérzárat négy esetben sértették meg, mindegyik alkalommal a légierő kivezette a tiltott zónából a „katasztrófa turizmus” nyerészkedőit. - A gátakon nincs újabb repedés, a tározók ellenőrzése folyamatos, a helyzetben további romlás nem várató – hangsúlyozta Nagy Anna. Megerősítette: a térségben a levegő szennyezettsége nem éri el az egészségügyi határértéket, ami nem olyan rossz, mint a főváros levegője a kritikusabb napokon. Kolontár hatszázkilencven lakosából, eddig háromszázhetvennégyen jelezték a visszatérési szándékukat, de ez a szám folyamatosan változik. Az élet újrakezdéséhez nyújtott szinte azonnali lehetőséget a honvédség- vette át a szót Hende Csaba. Devecser polgármestere kereste meg a minisztert azzal a kéréssel, hogy több család hazaköltözne a városba, de nincs hová.

A közeli Meggyeserdőpusztán négy éve zárta be a honvédség az egyik logisztikai bázisát. Néhány nap alatt a használaton kívül álló helységekből hatot lakhatóvá tettek, ötbe csütörtökön be is költözhettek az otthonukat elvesztő családok. Ide vezetett a sajtó útja is, ahol a miniszter egy házaspárnak nyújtotta át a lakás kulcsát. Benkő Tibor altábornagy, vezérkar főnök egy olyan özvegyasszony otthonát látogatta meg, aki az ár elől annak idején szép házának a padlására menekült, onnan kérve segítséget. Végül egy markológép kanala emelte le az életveszélyes helyzetből. Az altábornagynak elmondta, hogy egy élet minden munkája semmisült meg pár óra alatt. Odaveszett szép háromszobás családi háza, amit a férjével épített föl, s akit másfél éve veszített el. Amikor ezt mesélte, már a könnyeivel küszködött… A bejárás következő állomása Kolontár volt, ahol az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki ezred a végleges híd építésének az előkészítését végezte. Ez az átkelő 40 tonna teherbírású, úgynevezett vegyes szerkezetű lesz, összeköti a Torna patak által – immár végzetesen – kettévágott falut.

A folyam túlsó partja - amint erről a sajtó is beszámolt - a további életre alkalmatlanná vált, vélhetően örök mementóként megmaradva az utókornak. A honvédek itt már a harmadik hidat építik meg, ugyanis előbb elbontották az árban súlyosan megsérült eredetit, majd egy ideigleneset alakítottak ki, ezt később áthelyezték, hogy a régi helyére hétfőtől megépítsék a véglegeset. Afölé a Torna patak fölé, amelyik október eleje óta vérvörösen rohan gyilkos hordalékával.

Írta: Németh Zsolt Fényképezte: Krasznai-Nehrebeczky Mária