Magánlátogatást tett Kárpátalján Hende Csaba június 23-án. A honvédelmi miniszter találkozott a régió közigazgatási és katonai vezetőivel, a térség polgármestereivel, a helyi magyar szervezetek, egyházak, társadalmi szervezetek képviselőivel. Este a Munkácsi várban megtekintette az Ismét Vereckénél című Rákóczi-ballada ősbemutatóját.

A magyar honvédelmi minisztert udvariassági látogatáson fogadta Alekszandr Ledyda, a Kárpátaljai Regionális Kormányzat vezetője. A találkozón részt vett Jurij Anatoljevics Dumanszkij vezérőrnagy, az Ukrán Fegyveres Erők Nyugati Műveleti Parancsnokságának parancsnoka, magyar részről Bacskai József ungvári főkonzul, Szalipszki Endre főkonzul-helyettes, Juhász Sándor ezredes, kijevi katonai attasé és Gubcsi Lajos, a Zrínyi Média Kft. ügyvezetője. Hende Csaba rövid látogatást tett a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség székházában, ahol a szövetség tevékenységéről Kovács Miklós elnök tájékoztatta őt.

Fotó: Tóth László

Munkácson, a magyar történelem számára kiemelkedően fontos várban folytatódott a honvédelmi miniszter programja. Ott, ahonnan II. Rákóczi Ferenc irányította a szabadságharc műveleteit, Hende Csaba a helyi egyházak, társadalmi szervezetek képviselőivel, valamint a térség polgármesterivel találkozott és kötetlen beszélgetést folytatott. A Zrínyi Ilona teremben tartott baráti hangulatú találkozó és fogadás után a honvédelmi tárca vezetője a várban megkoszorúzta Zrínyi Ilona és II. Rákóczi Ferenc együttes szobrát, valamint Petőfi Sándor szobrát.

Fotó: Tóth László

A következőkben a Magyar Művészetért kitüntetésit adta át többeknek Gubcsi Lajos, a kuratórium elnöke. Ex Libris Díjat kapott Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspöke. Popovics Pál, a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség vezetője Árpád-díjat kapott, míg Varga Miklós, a Magyar Köztársasági Érdemérem lovagkeresztjével kitüntetett magyar színművész, rockzenész munkásságát A Magyar Művészetért Díjjal ismerték el.

Napra pontosan háromszáz esztendővel azután, hogy a Rákóczi szabadságharc utolsó erősségében, Munkács várában is letették a fegyvert, Hende Csaba köszöntötte a várudvaron mindazokat, akik megtisztelték jelenlétükkel a történelmet idéző darab ősbemutatóját. A tárcavezető II. Rákóczi Ferenc érdemeit méltatva rámutatott: a fejedelem kezdettől tisztában volt a felkelés korlátaival, és tudta, szinte a lehetetlenre vállalkozik. Ő azonban nem a saját sorsára tekintett. Tudta az, hogy feladata van: nemzete szabadságát kell szolgálnia. Megtette, amit meg kellett tennie: kibontotta a szabadság zászlaját és a felkelők élére állt.

„Egy nagy ember emlékezete gyűjtött minket itt össze, de ne feledjük, néhány kitűnő művészembernek köszönhetően ünnepelhetünk” – emelte ki Hende Csaba. „Színdarabot írtak, zenét szereztek, darabot tanultak, ünnepséget szerveztek, hogy találkozhassunk mi, itt és az elkövetkező napokban még jó néhány településen, sok ezren, a nagyságos fejedelem és a szabadság üzenetével. Köszönet és hála nekik érte. Ez a darab arra figyelmeztet minket: összetartozunk azokkal, akik szeretik a szabadságot, és hajlandók nagy áldozatokat hozni azért, hogy annak eszméit meg is élhessük. Összetartozunk minden jóakaratú emberrel, aki tudja, milyen fontos mindenkinek az, hogy anyanyelvén álmodhasson, és élhessen. Összetartozunk mindenkivel, aki maga is megtapasztalta vagy megtapasztalja a nemzetiségi elnyomás valamely formáját. Összetartozunk minden jóakaratú emberrel, aki a szabadságot nem csak saját magának akarja, de hisz abban, hogy a megértés, a tisztelet, s nem utolsó sorban egymás jogos érdekeinek és méltányos igényeinek tiszteletben tartása, a közös munka és az együttműködés szolgálja az életünket” – mondta egyebek közt a honvédelmi miniszter.

Gubcsi Lajos - Benkő László szerzőpáros Ismét Vereckénél című balladájának dallamai megidézték II. Rákóczi Ferenc, Zrínyi Ilona, Bercsényi Miklós, Esze Tamás szellemét. A kor hangulatát idézte a regös, Kobzos Kiss Tamás, Nagy Csaba tárogatóművész, a kárpátaljai Credo együttes, a bodrogközi hagyományőrzők, néptáncosok, kórusok. A Rákóczi-ballada – amelyet Nagy Endre rendezett – a Magyar Művészetért Kft., a Grantfilm Kft. és a Magyar Művészek Köre Közhasznú Egyesület közös produkciója. A darab munkácsi ősbemutatója után Hende Csaba őszinte elismerését fejezte ki a szerzőknek és a szereplőknek a mély érzelmi töltésű előadásért. A munkácsi siker után még további három történelmi helyszínen, Beregszászon (június 24.), Ungváron (június 25.) és Sárospatakon (június 26.) folytatódik a négy előadásból álló ősbemutató.

Fotó: Tóth László

E napon Hende Csaba - Martonyi János külügyminiszter felkérésére - elismerést nyújtott át Mihajlo Beleny, magyar gyökerekkel is rendelkező, ismert ruszin szobrászművésznek.

(kormany.hu; Zrínyi Média- Zsalakó István)