A könyveknek sajátos sorsuk van, amely legalább annyira izgalmas lehet, mint az üzenet, amit magukban hordoznak. Ez a három kötet most önálló életre kel, hogy teljesítse a feladatot, amire a szerzők szánták: 1956-ról beszéljen nekünk- hangsúlyozta dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke. Az ünnepélyes bemutatót október 19-én tartották a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban.

A nándorfehérvári diadal 555., valamint az 1956-os forradalom és szabadságharc 55. évfordulója alkalmából - az események és a hősök előtt tisztelegve - három könyv is megjelent. Az első a „Nándorfehérvártól a Corvin közig” című, amely angol nyelven is olvasható „From the Noon Bell to the Lads of Pest” címmel. A harmadik kötet a „Hadsereg és fegyverek 1956” című, amely dr. Horváth Miklós nyugállományú ezredes, egyetemi tanár és dr. Kovács Vilmos ezredes, HM HIM parancsnok, muzeológus közös műve.

Szarka Gábor (fotó: Tóth László)A könyvdedikálással egybekötött ünnepi eseményen a katonai és civil érdeklődők mellett az egykori ’56-os szabadságharcosok is részt vettek. Ünnepi köszöntőt mondott dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke. „1956 történelmünk egyik legfontosabb fejezete. Nem valami „-izmus", vagy ideológia nevében kitalált szabadságeszménnyel, hanem a mindennapi élet elengedhetetlen feltételeként létező szabadsággal, ami hozzánk tartozik, emberségünk lényegéhez, még a legnagyobb elnyomatások idején is”- fogalmazott. Kiemelte: „ez a felismerés egy rémséges diktatúrából felébredve hozta meg azt a sokat emlegetett nemzeti egységet a szabadság keresésében; nem a hogyanjában, hanem a szükségességében. Ez a közös szabadulás, a szabadság lehetősége volt az az élmény, ami miatt a létező szocializmusra halálos veszélyt jelentett 1956”.

A tárca kabinetfőnöke hangsúlyozta: „1956-ot meg kell ismernünk, birtokba kell vennünk! Újra meg újra, minden nemzedéknek, ahogyan a honfoglalást, Szent István örökségét, a Hunyadiakat, Rákóczit és ’48-at is…” Napjainkról szólva rámutatott: 1990-től sok minden a helyére került, s ennek érdekében a legtöbbet a történelemtudomány tette. A jelentős erőfeszítések között kiemelte dr. M. Kiss Sándor és dr. Horváth Miklós történészeknek, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanárainak munkásságát. Szarka Gábor reményét fejezte ki, hogy a most megjelent kötetek útjukra indulnak, sikeresen célba juttatják a bennük megírtakat. „Járuljanak hozzá, hogy találkozzunk a múltunkkal, okuljunk a történelmen és értsük meg 1956 üzenetét!”– fogalmazott.

 (fotó: Tóth László) Dr. Isaszegi János nyugállományú mérnök vezérőrnagy, a Zrínyi Média könyv- és kiadvány-szerkesztőségének vezetője köszönetet mondott a Honvédelmi Minisztérium támogatásáért, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakmai közreműködéséért.

M. Kiss Sándor történészprofesszor a műveket értékelve rámutatott: 1456-ot és 1956-ot az évfordulókon kívül az köti össze, hogy mindkét hadszíntéren a mezítlábasok küzdöttek a betolakodók ellen, megmutatván a magyar nép szabadságvágyát, vitézségét. Kiemelte: egyik történelmi tényt sem lehet megkerülni. Történelmi és nemzettudatunk szerves részei, s az általános történelmi tények nem érthetők, értelmezhetők a hadseregtörténet nélkül. A „Hadsereg és fegyverek 1956” olyan áttekintő mű, amelyet kutató, s tanár egyaránt kiválóan használhat. Horváth Miklós és Kovács Vilmos szerzők beszélve könyvükről elmondták, hogy e kötettel kívántak hozzájárulni a nemzeti emlékezethez, s a történelmi tisztánlátáshoz.

 

(kormany.hu; Zrínyi Média)