Három, születésének kerek évfordulóját ünneplő szépkorú nyugállományú honvédtisztet köszöntöttek a Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság munkatársai.

A 75. születésnapját ünneplő Pásztor István nyugállományú ezredest Horváth Jenő őrnagy, központparancsnok és Mészáros Károly százados érdekvédelmi részlegvezető köszöntötték. Pásztor ezredes hosszú ideig vezette a kaposvári nyugdíjasklubot, a katonai temetések alkalmával beszédekkel vesz búcsút a volt katonatársaktól, jelenleg is a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének dél-dunántúli régiós vezetője.

Pásztor István köszöntése (fotó: MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság)

A 90. születésnapját ünneplő Gobányi István nyá. törzszászlós részére a Noszlopy Gáspár Honvéd Nyugállományúak Klubja rendezett ünnepség keretében a toborzó és érdekvédelmi központ parancsnoka adhatta át a honvédelmi miniszter és a Honvéd Vezérkar Főnök által aláírt emléklapot. A többgenerációs katonacsalád legidősebb tagja 1940-ben vonult be korengedménnyel önkéntesként Taszárra és harcolta végig a 2. világháborút fegyvermesterként, fedélzeti és légi lövészként.

Gobányi István (fotó: MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság)

Megfordult Európa szinte minden pontján, harcolt a keleti fronton és Magyarországon. Fogságba került és 1947-ig a Szovjetunióban hadifogolytáborban raboskodott. 1954-ben lett újból katona, ismét Taszáron és szolgált fegyverzeti területen 1976-os nyugdíjba vonulásáig. Fia, aki szintén katonaként szolgálta Hazáját, ma már nyugállományú alezredes, unokája pedig a kaposvári logisztikai ezred vezénylő zászlósa.

(fotó: MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság)

Kaposmérőre Vajay László rehabilitált őrnagy 90. születésnapja alkalmából érkeztek a kaposvári Toborzó és Érdekvédelmi Központ érdekvédelmi munkatársai. Vajay László 1922-ben született az erdélyi Nagybányán. 1940 őszén karpaszományos hegyivadászként vonult be katonai szolgálatra, 1942 tavaszán őrmesterré léptették elő.

Vajay László 1944-ben (fotó: MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság)

Még ezen év őszén – két évvel ifjabb – testvérével, Tiborral együtt felvételt nyert a Ludovika Akadémiára. Akadémistaként - kiképzési feladatot teljesítve - többedmagával megmászta a Kárpátok egyik bércét, az Oltárkövet, amelynek csúcsán felállították a kettős keresztet és egy háromméteres zászlórúdon a magyar lobogót. 1944. november 15-én testvérével együtt Körmenden avatták hadnaggyá, majd előbb Németországba kerültek kiképzésre, ahonnan a keleti frontra küldték őket.

(fotó: MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság)

Vajay lengyel területen esett szovjet fogságba 1945 februárjában. Két évet raboskodott a karéliai hadifogolytáborban, ahonnan 1947 júniusában jutott vissza Magyarországra. Vajay László a háborút szintén túlélő Tiborral együtt Somogyban telepedett le és nyugdíjba vonulásáig könyvelőként, főkönyvelőként dolgozott. A rendszerváltást követően rehabilitálták a testvéreket: László őrnagyi, Tibor pedig századosi rendfokozatot kapott. Tevékenyen vettek részt a Honvéd Hagyományőrző Egyesület munkájában. 2009-ben ünnepélyes körülmények között vehették át vasdiplomájukat a Nemzetvédelmi Egyetemen.

(kormany.hu; MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság)