A következő tanévtől az ide jelentkező fiataloknak kötelezően kell felvenniük - heti kettő órában - a katonai alapismeretek tantárgyat, amelynek oktatása az elektronikai képzéssel szerves egységben történik majd, kollégiumi bentlakással- hangzott el a Gábor Dénes Elektronikai és Műszaki Szakközépiskola és Kollégium nyílt napján.

Több mint kétszázötven szülő és diák vett részt a debreceni középiskola a nyílt napján, amely – az országban egyedülálló módon – jövő évtől katonai középiskolaként folytatja működését. A Gábor Dénes Elektronikai és Műszaki Szakközépiskola és Kollégium speciális képzésére az ország minden részéből érkeztek érdeklődők.

(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár )

Berkecz Gábor igazgató köszöntötte a vendégeket, majd hangsúlyozta: 2009-ben honvédelmi szakkörrel, 2010-től pedig a katonai alapismeretek tantárgy bevezetésével bővült az oktatás. A jó együttműködésnek és a gyerekek fokozott érdeklődésének köszönhetően született meg az átalakulás gondolata. A következő tanévtől az ide jelentkező fiataloknak kötelezően kell felvenniük - heti kettő órában - a katonai alapismeretek tantárgyat, amelynek oktatása az elektronikai képzéssel szerves egységben történik majd, kollégiumi bentlakással.

Dr. Bene Edit, Debrecen Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Humánpolitikai Főosztályának vezetője köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy az itt érettségizőknek nem lesz kötelező a katonai pálya, a diákok szabadon dönthetnek arról, hogy tanulmányaikat hol folytatják.

(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár )

Hatvani Árpád nyugalmazott dandártábornok, a Honvédelmi Minisztérium Humánpolitikai Főosztályának főosztályvezető-helyettese ünnepi beszédében kifejtette: „céljaink szerint az új arculatú intézményben az eddigi színvonalas közismereti és elektronikai oktatás mellett nagy hangsúlyt fog kapni az egészséges életmód, a fizikai állóképesség növelése, a fegyelemre, a pontosságra és a hazaszeretetre nevelés. Ezek mellett egyedülálló lehetősége lesz a tanulóknak több külföldi missziót is megjárt katonáktól közvetlenül eltanulni a katonai szakma alapjait.”

Dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka hangsúlyozta: amikor egy gyerek úgy dönt, hogy katonai középiskolában tanul, arról is dönt, hogy kollégista lesz, társaival négy évig minden körülmények között együtt van. Nem biztos, hogy mindannyian a katonai pályát választják, de az biztos, hogy életre szóló barátságok kötődnek. Jól gondolja meg azonban mindenki, hogy ide adja-e be a jelentkezési lapját, mert itt bizonyítani kell a szellemi és a fizikai felkészültséget egyaránt. Kezdhetnek tanulni, futni, fekvőtámaszt és felülést gyakorolni, hiszen a felvételi vizsgák részét képezi majd – az elméleti feladatok mellett - a fizikai állóképesség felmérése is.

(kormany.hu; MH 5. Bocskai István Lövészdandár)