Minden hősöknek emelt emlékmű, minden katonasír arra figyelmeztet minket, milyen érték a haza, a béke, az élet és a szabadság, az otthon és a család- fogalmazott Hende Csaba honvédelmi miniszter november 2-án Budakeszin, a helyi első világháborús emlékműnél tartott kegyeleti ünnepségen.

A Honvédelmi Minisztérium kegyeleti ünnepségén átadták és újraszentelték a felújított első világháborús emlékművet. Az eseményen megjelent Schmittné Makray Katalin, a köztársasági elnök felesége, a hadisírgondozás fővédnöke, Hende Csaba honvédelmi miniszter, dr. Szarka Gábor, a honvédelmi tárca kabinetfőnöke, dr. Boross Péter volt miniszterelnök, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke, valamint Juhász István vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója.

Hende Csaba (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

Minden áldozat kicsiny azokhoz képest, miket a hazának kívánni joga van- kezdte beszédét Kölcsey Ferenc gondolataival Hende Csaba. A honvédelmi miniszter megemlékezett azokról a hősökről, akik engedelmeskedtek a hívó szónak és fegyverrel védték mindazt, amit számukra jelentett a haza. „Hittek abban, hogy érdemes harcolni. Hittek abban, hogy mi, magyarok összetartozunk”- fogalmazott a miniszter.

Hende Csaba felidézte: a nagyjából négyezer lakosú Budakesziről annak idején ezeregyszázharminckettő férfi vonult be, hogy teljesítse a haza iránti kötelességét a nagy háborúban. Jelentős részük sosem térhetett haza, és jeltelen tömegsírokban, vagy sok ezer kereszt erdejében, sok tízezer társuk között nyugszik. A többiek elképesztő szenvedések közepette járták meg a tábori kórházak és a hadifogság szegélyezte utat, mire ismét visszatérhettek hazájukba. „Ha meg akarjuk érteni, min mentek keresztül, nagy és nehéz út vár ránk”- fogalmazott Hende Csaba. Kiemelte: a világégés éveiben egy kontinens egész nemzedéke járta meg a sors kálváriáját. A statisztikák azonban eltakarják az embert, akinek arca, sorsa, családja volt, élete pedig nem a háborúról szólt. „Minden hősöknek emelt emlékmű, minden katonasír arra figyelmeztet minket, milyen érték a haza, a béke, az élet és a szabadság, az otthon és a család”- hangsúlyozta a miniszter, majd hozzátette: „arra figyelmeztet, milyen érték, hogy összetartozhatunk egymással, és milyen árat fizettek mindezért dédapáink és nagyapáink. Méltónak kell lennünk ehhez az örökséghez – mindenekelőtt úgy, hogy emlékezünk azokra, akik megjárták a csatatereket, elestek és hazatértek, és megőrizzük mindazt, amit örökül kaptunk tőlük!”

(fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

Hende Csaba rámutatott: jelenleg Magyarország megújítása történik, különös tekintettel a honvédelem rendszerére, amely képessé tesz bennünket arra, hogy meg tudjuk védeni a hazát. A miniszter elmondta, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben csakis a jóakaratú emberek együttműködése és a kemény munka révén érhető el, hogy az élet ne álljon meg az anyagiak szorításában, ne lepjen el minket az adósság, legyőzzük a válságot. Kiemelte, hogy ennek az emlékműnek az újraszentelése is ezt bizonyítja, hiszen még a mai körülmények között is akadtak emberek, akik idejükből, erejükből, pénzükből áldoztak rendbehozatalára. A tárcavezető szólt a hadisírgondozásról is. „Abszurd, hogy miközben nemzetközi egyezmények oltalmazzák a nálunk életüket vesztett katonák nyughelyét, az elesett magyar honvédekét semmiféle jogszabály, törvény nem óvja. A helyzet rövidesen egyszer és mindenkorra megváltozik”- szögezte le Hende Csaba. Hangsúlyozta: hamarosan az Országgyűlés elé terjesztik a hadisírgondozásról szóló törvényt, amely végleges és megnyugtató megoldást jelent majd a problémákra.

(fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

A miniszter beszéde után Bíró László katolikus tábori püspök szentelte újra a felújított emlékművet, majd a megjelentek elhelyezték annak talapzatánál a kegyelet koszorúit.

(kormany.hu; Zrínyi Média)