Közeledik az első világháború kitörésének századik évfordulója, ezért meg kell kezdeni az áldozatok sírjainak számbavételét, és az emlékezési helyeket ki kell jelölni - hangzott el a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság országos konferenciáján. A rendezvényen Hende Csaba honvédelmi miniszter a zsidó katonasírok megóvásának fontosságáról beszélt.

A megjelenteket Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár köszöntötte, aki felhívta a figyelmet arra, hogy ma Magyarországon mindössze 5046 védett sír van. "Teendőnk végtelen, legalább százéves lemaradásunk van", és lassan közeleg az első világháború kitörésének századik évfordulója - fűzte hozzá.

(fotó: MTI)

Hende Csaba honvédelmi miniszter azt mondta: az első világháború kezdetén 3 millió 600 ezer férfi vonult be, közülük mintegy 660 ezren meghaltak vagy eltűntek, a sebesültek száma 743 400 volt, a hadifoglyoké pedig 234 ezer, ez együtt több mint 2 millió ember. Az ország zsidó származású lakosságának száma 1910-ben 932 ezer volt, az első világháborúban csaknem 200 ezer izraelita felekezetű volt a haderő tagja, sokan szolgáltak fontos beosztásban, és a tábornokok között is magas volt a számuk - hangsúlyozta a miniszter.

Hende Csaba kitért arra, hogy megtette a szükséges lépéseket az elhanyagolt állapotban lévő, a zsidó katonák számára létesített Kozma utcai temető parcellájának felújítására.

Boross Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke elmondta, egy nemsokára elkészülő törvényjavaslat a nemzeti, illetve a történelmi emlékhelyek számát tíz körül határozza meg, de semmiképpen nem lehet több belőlük tizenötnél. A volt miniszterelnök szólt arról is, hogy reményeik szerint a Fiumei úti sírkertben meghatározott parcellákat nemzeti sírhelyeknek nyilvánítanak, hogy "méltóan hódolhassunk elődeink emléke előtt".

(MTI)