Kétnapos tanácskozás kezdődött ma Brüsszelben a NATO-országok külügy- és védelmi minisztereinek, az atlanti szövetség május 20-21-i chicagói csúcstalálkozójára való felkészülés jegyében. Magyarországot Hende Csaba honvédelmi miniszter és Martonyi János külügyminiszter képviseli.

Szerda délelőtt a védelmi miniszterek ülnek össze, délután pedig a védelmi és a külügyminiszterek tartanak együttes ülést. A brüsszeli tanácskozásokon Magyarországot Hende Csaba honvédelmi miniszter és Martonyi János külügyminiszter képviseli.

Ma délelőtt Hende Csaba honvédelmi miniszter megbeszélést folytat a Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erő (ISAF) parancsnokával, John R. Allen tábornokkal. Ezt követően a tárcavezető a védelmi miniszterek munkaülésén vesz részt.

Április 18-án délután - a külügy- és védelmi miniszteri NATO-ülés előtt - a Visegrádi Négyek - a Cseh Köztársaság, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia - nyolc illetékes minisztere ismerteti a sajtóval a V4 közös nyilatkozatát az észak-atlanti szervezet napirendjén szereplő kulcskérdésekkel kapcsolatban.

Afganisztánt illetően NATO-diplomaták szerint a szövetség arra kívánja helyezni a hangsúlyt most és majd Chicagóban is, hogy a tálib lázadók fegyveres akciói nem téríthetik el a NATO-t a korábban megfogalmazott tervektől és a lefektetett - bár némi rugalmasságot is tartalmazó - menetrendtől. A NATO védelmi miniszterei áttekintik Brüsszelben továbbá a védelmi fejlesztések intézkedéscsomagját - amely 2020-ig igyekszik kijelölni az irányokat -, valamint a rakétavédelmi program helyzetét. Ez utóbbi tekintetben a chicagói csúcson már be kívánják jelenteni a NATO rakétavédelmi rendszerének részleges működőképességét. A védelmi és a külügyminiszterek megvitatják azt az előterjesztést, amely a védelmi és az elrettentő képességek - nukleáris, illetve hagyományos erők, valamint rakétavédelem - egymáshoz viszonyított helyes arányainak kialakításáról szól (Defence and Deterrence Posture Review, DDPR). A külügyminiszterek külön megbeszélésén - a szerdai munkavacsorán - a NATO partnerségi politikája, valamint az Oroszországhoz fűződő viszony lesz a fő téma.

Csütörtökön reggel a NATO huszonnyolc tagállamának külügyminisztere Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytat megbeszélést a NATO-Oroszország Tanács keretében, majd pedig a NATO vezette afganisztáni nemzetközi erőben (ISAF) részt vevő immár ötvenegy ország képviselője ül tárgyalóasztalhoz.

 

(HM Sajtóiroda; MTI)