A CMX a NATO egyik legfontosabb gyakorlata, személyesen a NATO- főtitkár vezeti, és a magyarországi kezdéssel egy időben valamennyi tagországban megkezdődött- hangsúlyozta Fodor Lajos, a gyakorlat nemzeti igazgatója az október 19-i megnyitón. A „Crisis Management Exercise" elnevezésű válságkezelési gyakorlat célja a szövetség válságkezelési eljárásainak gyakorlása stratégiai politikai szinten, melyben a tagországok, a NATO- parancsnokság, a stratégiai parancsnokságok civil és katonai szakemberei egyaránt részt vesznek.

A Honvédelmi Minisztériumban rendezett megnyitón Fodor Lajos, a tárca közigazgatási államtitkárán kívül részt vett Bába Iván, a Külügyminisztérium közigazgatási államtitkára, a gyakorlat társigazgatója, dr. Felkai László, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára - a gyakorlat másik társigazgatója - képviseletében dr. Tóth László bv. vezérőrnagy, a belügyi tárca gazdasági és informatikai helyettes államtitkára, valamint Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelem tervezésért felelős helyettes államtitkára, a gyakorlat törzsigazgatója.

(fotó: Dévényi Veronika)

A megnyitón elhangzott: ellentétben egy élő gyakorlattal, itt katonai erők mozgása, gyakoroltatása nem történik. A gyakorlat célja - Magyarország vonatkozásában - a részvétel a NATO szerveiben folyó konzultációs és döntéshozatali folyamatban, továbbá hazánk polgári-, és katonai válságkezelési mechanizmusainak gyakoroltatása, a konfliktushoz kapcsolódó, az országot közvetlenül érintő fenyegetések elhárításán keresztül. Minden NATO- tagországban, illetve a szövetség központjában a magyar eseménnyel egyidőben megkezdődött a válságkezelési gyakorlat. Hazánkban a nyolc minisztérium, a négy nemzetbiztonsági szolgálat és a közmédia egyaránt részt vesz ebben.

(fotó: Dévényi Veronika)

A megnyitót követő sajtótájékoztatón Fodor Lajos hangsúlyozta:  a gyakorlat forgatókönyve teljes mértékben elképzelt eseményeken alapul és fiktív földrajzi környezetben játszódik. A leírt válsághelyzet a NATO kollektív védelmi feladataira fókuszál a Washingtoni Szerződés 4. és 5. cikkelye szerinti helyzetben, beleértve a tárgyalásos válságrendezést, valamint a katonai megoldás lehetőségét is. Mindez összhangban áll a 2010 novemberében, a Lisszaboni Csúcstalálkozón elfogadott új Stratégiai Koncepcióval, beleértve az ebben szereplő új biztonsági fenyegetettségek alapján fellépő helyzetek megoldásának gyakoroltatását.

Az idei gyakorlatot eredetileg március 23-30. között rendezték volna meg, ám a NATO líbiai válságkezelésben történő szerepvállalása miatt végül elhalasztották, hiszen a szövetségnek március 31-től az észak-afrikai országban kialakult helyzet rendezéséhez kapcsolódó összes katonai művelet irányítását át kellett vennie.

(kormany.hu; HM Sajtóiroda)