Ez a nap értetek van, a tiétek. Nem titkoltan az a szándékunk, hogy ismerjétek és szeressétek meg a honvédelem ügyét!- szólt a diákokhoz dr. Szarka Gábor május 17-én Újpesten, a Magyar Honvédség Hadikikötőjében. A tanulók interaktív történelemórán és vetélkedőn vettek részt a Lajta Monitor hadihajó vízrebocsátásának 140. évfordulóján.

Száznegyven évvel ezelőtt, 1871. május 17-én Újpesten bocsátották vízre a Császári és Királyi Haditengerészet Maros-osztályú monitorhajóját, az SMS Leitha-t. Az évforduló alkalmából ünnepi állománygyűlést és egész napos történelmi vetélkedőt szervezett az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred, az újpesti Hadikikötőben.

Fényképezte: Dévényi Veronika

„Navigare necesse est! – azaz: hajózni muszáj! A nagy Pompeius biztatta így matrózait, amikor a viharos és kalózoktól megszállt tengeren át Egyiptomba vezette flottáját, hogy a Róma ellátásához szükséges gabonát elhozzák” – kezdte ünnepi beszédét dr. Szarka Gábor. A Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke hozzátette: most, amikor Európa az új Duna-stratégia megvalósítása idején azt kutatja, hogy a nemzetek miként kerülhetnek közelebb egymáshoz a folyó révén, különösösen fontos, hogy emlékezzünk erre az igazságra.

A Duna maga a történelem. És rajta ez a hajó, a Lajta Monitor Múzeumhajó maga a múlt. Azon mérnökök és mesteremberek munkáját őrzi, akik megalkották. Azon matrózok emlékezetét és dicsőségét hirdeti, akik a hazáért rajta szolgáltak” – mondta a kabinetfőnök. „A Lajta nagy ajándék, amelyre méltóan kell emlékeznünk. Nagy ajándék a Magyar Honvédségnek, amely zászlóshajójául választotta. A Lajta nagy érték az egész Európai hadtörténet számára, világritkaság, hiszen kortársai közül mindössze öt monitor maradt meg”- hangsúlyozta.

Fényképezte: Dévényi Veronika

A csapatokat dr. Balogh Tamás, a TIT egyesületének elnöke köszöntötte. A tiszteletbeli zászlóshajó előtt a ma hadihajósai két aknamentesítő hadihajó géppuskáinak díszsortüzével tisztelegtek, majd Baráth István ezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság logisztikai erők főnöke nyitotta meg a vetélkedőt.

Fényképezte: Dévényi Veronika

Az interaktív történelemórát két helyszínen, a Hadikikötőben és a főváros több pontján rendezték meg. A csapatok egy részének a feladata az volt, hogy magyar hajózástörténeti hagyományokat őrző helyszíneket azonosítsanak és érjenek el a fővárosban, előre megadott koordináták alapján. Meg kellett keresniük egyebek mellett a Várban, a Kapisztrán téren, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum bejárata előtt álló úgynevezett „boxerágyúkat”, amelyeket 1900-ban a K.u.K. Maria Theresia Osztrák-Magyar páncélos cirkáló legénysége hozott el Kínából hadizsákmányként. Eközben a csapatok másik fele a hadikikötőben, tíz feladatból álló műveltségi és ügyességi versenyen vett részt.

A rendezvényen azok a 9-12. osztályos tanulók vettek részt, akik az alakulat parancsnoka által közzétett felhívásra válaszolva beküldték saját pályaművüket a magyar hadihajózás és folyami örökség témakörében. A beérkezett műveket az alakulat parancsnoksága és a TIT Hajózástörténeti Modellező és Hagyományőrző Egyesülete által kijelölt szakmai zsűri értékelte. A legjobb tíz iskola kapott meghívást a május 17-i interaktív történelemórára.

A versenyen aranyérmes csapat a Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium felajánlásában egy hetet tölthet el, teljes ellátással a balatonkenesei honvédüdülőben. A második helyezett csapat tagjai – a Zoltán Gőzös Közhasznú Alapítvány felajánlásával – egy hosszú hétvégét nyernek a neszmélyi hajó-skanzenban, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára felálló csapat – az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred felajánlásaként – részt vehet a két napos „Élet a hajón” című programon.

(kormany.hu; Zrínyi Média- Szűcs László)