Megemlékezés-sorozattal készül a Honvédelmi Minisztérium (HM) a doni katasztrófa, vagyis az 1943. január 12-én vívott csata hetvenedik évfordulója alkalmából a hétvégén.
Pénteken a fővárosi HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum épületére egy 200 méter hosszú és egy méter széles molinó került ki az áldozatok névsorával. A százötven négyzetméteres felületen több mint hatvankétezer név szerepel. A múzeumnál minden hozzátartozó, rokon, családtag vagy emlékező gyertyát gyújthat, leróhatja kegyeletét a hősök emléke előtt.
Szombat délután Hende Csaba honvédelmi miniszter beszédet mond, majd koszorúzást tartanak a múzeum udvarában elhelyezett emléktáblánál. Az esemény egyben kezdete is a hajnali 3-ig tartó virrasztásnak, amely alatt hagyományőrző bemutató lesz, valamint korabeli felszerelések, harci eszközök tekinthetők meg egy kiállításon a Kapisztrán téren.
A Honvédelmi Minisztérium, valamint a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság közös szervezésében megemlékezést tartanak szombaton Pákozdon, a Katonai Emlékparkban, ahol Benkő Tibor Honvéd Vezérkar főnök felavatja a Nemzeti Emlékhelyet megjelölő oszlopot (sztélét) és Magyarország nemzeti zászlaját. Beszédet mond Vargha Tamás, a honvédelmi tárca parlamenti államtitkára, L. Simon László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára és Szakály Sándor hadtörténész.
Hetven éve, 1943. január 12-én kezdődött a második világháborúban a szovjet Vörös Hadsereg ellentámadása a Don-kanyarban, amelynek során napok alatt szinte teljesen megsemmisült a 200 ezer fős 2. magyar hadsereg. A doni veszteségekről pontos adatok még ma sem állnak rendelkezésre. A 2. magyar hadsereg mintegy 93 500, más források szerint 120 ezer, illetve 148 ezer főt vesztett, az elesettek és a fogságba kerültek pontos számát megállapítani nem lehet. A doni katasztrófa a magyar hadtörténet legnagyobb veresége, idegen földön, idegen érdekekért négyszer annyi ember veszett el, mint a mohácsi csatában, magyar katonaság a keresztes háborúk óta nem harcolt ilyen messze hazájától.
Emlékezés a magyar királyi 2. hadseregre
A Honvédelmi Minisztérium katonai filmstúdiója három részes stúdióbeszélgetést készített dr. Szakály Sándor történész, dr. Szabó Péter történész és Sára Sándor filmrendező részvételével:
- „a magyar királyi 2. honvéd hadsereg felállításának katonapolitikai körülményeiről”,
- „a Don-kanyarba érkező hadsereg súlyos veszteséggel járó hídfőharcairól”,
- „a szovjet áttörésről, a magyar királyi 2. honvéd hadsereg pusztulásáról”.
(MTI, Honvédelmi Minisztérium)