Az alapkiképzés után sikeres záróvizsgát kell tenniük azoknak a katonáknak, akik koronaőrök szeretnének lenni- hangzott el azon az állománygyűlésen, amelyet a Nemzeti Honvéd Díszegység, a Honvéd Koronaőrség leendő tagjainak tartottak a Petőfi Sándor laktanyában. Tervek szerint 2012. január 1-jétől a Nemzeti Honvéd Díszegység kötelékébe fog tartozni a 32. Budapest Díszzászlóalj, valamint a Sándor Palota protokolláris őrzését végrehajtó szervezet.

A toborzást követően kétszázharmincegy katona adta be jelentkezési lapját a nyolcvannégy beosztásra, amelyből hetvenkettőt tiszthelyettesek számára alakítottak ki. A szerződéses legénységi állományból érkezőknek ez nem csak kihívás, hanem lehetőség is az előrelépéshez. Ahhoz, hogy április 25-én koronaőrként megkezdjék a tevékenységüket, sikeres záróvizsgát kell tenniük a hathetes alapkiképzés befejezéseként!

Az állománygyűlésen Horváth Ferenc dandártábornok az MH Támogató Dandár parancsnoka elmondta, hogy a honvédelmi miniszter Kun Szabó István ezredest bízta meg a koronaőrség felállításával. A Szent Korona Testület döntése után módosították a Honvédelmi Törvényt, amely megteremtette azt a jogalapot, hogy hatvanhat év után ismét a Magyar Honvédség őrizze a Szent Koronát és a hozzátartozó jelvényeket. Horváth Ferenc tájékoztatta az állományt arról, hogy – tervek szerint 2012. január 1-jétől - a Nemzeti Honvéd Díszegység kötelékébe fog tartozni a 32. Budapest Díszzászlóalj, valamint a Sándor Palota protokolláris őrzését végrehajtó szervezet.

A leendő koronaőrökkel szemben magas követelményeket állítottak fel, amelyek között elsődleges szempont az volt, hogy érettségivel rendelkezzenek, hiszen a legénységi állományból átkerülő szerződéses katonák tiszthelyettesi beosztásba kerülnek. Feltétel volt továbbá az, hogy a jelentkezők a T4-es testnevelési normát teljesítsék, minimum 175 centiméteres testmagasságúak legyenek, a honvédség állományához tartozzanak és két év szolgálati idővel rendelkezzenek. Fontos - a megfelelő iskolai, nyelvi követelmények mellett – az egészségügyi és pszichikai alkalmasság is. A kinevezéshez szükséges a C típusú nemzetbiztonsági átvizsgálás és a 150 órás kiképzés eredményes befejezése. A parancsnok kihangsúlyozta, hogy csak az lehet koronaőr, aki ezeknek a feltételeknek megfelel!

A jelöltek tájékoztatást kaptak arról, hogy a hathetes szakalapozó kiképzésen milyen elméleti és gyakorlati foglalkozások lesznek. A dandárparancsnok arra kérte a katonákat, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy sikeresen levizsgázzanak, és jó koronaőrökké váljanak!

Kun Szabó István ezredes a Nemzeti Honvéd Díszegység megbízott parancsnoka köszöntötte dr. Gubcsi Lajost a Zrínyi Média Kommunikációs Kft ügyvezető igazgatóját, aki többek között azért is érkezett az állománygyűlésre, hogy megerősítse azt az eltökélt szándékot, nemzeti, történelmi érzést, amely alapján a jelöltek bekerültek a csapatba. Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy elindították a „könyvvonatot”, amely azt jelenti, hogy a Magyar Honvédség múltjából és jelenéből készített könyveinek garmadát juttatják el iskolákhoz, alakulatokhoz, könyvtárakhoz szerte a Kárpát-medencébe. Most megérkezett a Petőfi laktanyába is. A három könyvön kívül pólót és egy CD lemezt is kaptak a jelenlévők. Gubcsi Lajos elmondta, nagyon büszke az 5000 példányban megjelentetett CD lemezre, hiszen a Himnusz, Szózat és más Erkel, nemzeti ereklyéket tartalmazó művek olyan hangzással került feléneklésre a Honvéd Férfikórus által, és olyan zenei aláfestést szolgáltatott az MH TD Központi Zenekara, melyet még soha nem hallott.

A koronaőrség nevében Kun Szabó ezredes a Szent Korona történetéről szóló könyvet nyújtott át a Zrínyi Média és Kommunikációs Kft ügyvezető igazgatója számára. Az állománygyűlés további részében, amely egyben a kiképzés első napját is jelentette, meghallgatták Kun Szabó ezredes előadásában a Koronaőrség felépítését és feladatrendszerét.

(kormany.hu; MH Támogató Dandár-G.I.)