Majdnem egy évszázadig éltünk úgy, hogy a határokon átvezető utak sehová sem vezettek. Ami maradt, azt mutatja: érdemes összekötnünk az elszakadt szálakat. A mi nemzedékünknek az jutott, hogy újraszőjük ezeket a kapcsolatokat - hangsúlyozta Hende Csaba Aradon. Az ünneplők az 1848-49-es forradalomra és szabadságharc hőseire - köztük a tizenhárom aradi vértanúra -, a névtelen honvéd hősökre, s az 1944-ben a Vaskaput védő magyar katonákra emlékeztek az Aradi Magyar Napok kulturális rendezvénysorozatán, október 2-án.

Az arad-belvárosi református templomban tartott ünnepi istentiszteleten Baracsi Levente Zoltán lelkipásztor köszöntötte a hívőket és a vendégeket, köztük a hazánk képviseletében megjelent Hende Csaba honvédelmi minisztert, valamint Király Andrást, Románia oktatásügyi államtitkárát, Füzes Oszkárt, hazánk bukaresti nagykövetét.

Az Aradi Magyar Napokat Horváth Levente, a város alpolgármestere nyitotta meg. Beszédében utalt arra, hogy a hősökre s a vértanúkra való emlékezés megmutatja azokat az értékeket, amelyek az Aradon élő mintegy huszonháromezer magyar számára megtartó erőt adnak. Kerekes József, a Királyhágó-melléki Református Egyház kerület nagyváradi lelkipásztora az ünnepi istentiszteleten mondott igehirdetésében arra szólított fel, hogy ne gyűjtsünk evilági, múlandó kincseket, ne azonosítsuk az öncélú karriert és anyagias gyűjtést az élettel, inkább Isten igéit gyűjtsük.

Hende Csaba (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

Hende Csaba ünnepi beszédében kiemelte: az 1849. október 6-a óta eltelt idő megmutatta, az áldozat, amit vértanúink hoztak, nem volt értelmetlen. Elsősorban azért nem – hangsúlyozta a honvédelmi miniszter -, mert minket, kései utódokat felemel az, amit tettek. Azok is kudarcot vallottak, akik később próbálkoztak szabadságunk letiprásával- tette hozzá. - A kibontakozó passzív ellenállás szintén megmutatta nemzetünk erényeit, a bátorság és az összefogás hasonlóan szép példáit. Nemzeti akaratunk végül elvezetett a kiegyezéshez, amely józan megegyezés volt és megbékélés, s amelyből egy új, békebeli világ épült fel.

 (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

A továbbiakban a honvédelmi miniszter Göncz József és Bognár Béla „Szép Arad vármegyénk” című történelmi képeslap-gyűjteményét méltatta. Kiemelte: Arad közös kincsünk! Mindannyiunké, akiknek ősei szerepelnek e könyvben. Hende Csaba hangsúlyozta, hogy az Európai Unió lehetőséget ad arra, hogy amit a történelem széttört a 20. században, azt újra összeforrasszuk. Ezt nemcsak azért kell megtennünk, mert már egyszer együtt volt, hanem azért, mert ez mindannyiunk jól felfogott érdeke. Majdnem egy évszázadig éltünk úgy, hogy a határokon átvezető utak sehová sem vezettek. Ami maradt, azt mutatja: érdemes összekötnünk az elszakadt szálakat. Eljött az idő, hogy változtassunk. „A mi nemzedékünknek az jutott, hogy újraszőjük ezeket a kapcsolatokat regionális és államközi szinteken egyaránt. Nagyra értékeljük az Arad megyei tanács, különösen Georghe Falca úr, Arad polgármesterének ebben játszott szerepét. Nagyra értékeljük a román kormány ez irányú erőfeszítéseit, amit a közös érdek, a közös megmaradás, a harmonikus együttélés érdekében kifejt”- hangsúlyozta Hende Csaba.


 (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

A könyvbemutatót követően Hende Csaba és a többi vendég megtekintette az aradi Magyar Házat s a Nyugati Jelen című lap szerkesztőségét, majd egyházi gyászszertartás keretében az aradi köztemetőben megkoszorúzta a Vaskapu védelmében hősi halált halt honvédek most felavatott síremlékét. E hősökről is megemlékezett Hende Csaba. Hangsúlyozta, hogy a háború legreménytelenebb küzdelmét vállalva próbálták a Kárpátokon kívül rekeszteni a szovjet csapatokat. A mai aradi közösség erőfeszítései nyomán végre őrzi emléküket a Farkaslakáról hozott nyolcmázsás kőtömb, mintegy mementóként. Ez a tizenkét honvéd a legtöbbet adta a hazáért, amit csak lehetett: az életét. Megtettek mindent, amire képesek voltak. Emlékeznünk kell tehát rájuk, hiszen az ő áldozatuk összeköt bennünket!- fogalmazott a honvédelmi miniszter.

 

(kormany.hu; Zrínyi Média)