A NATO Stratégiai Koncepciójának végrehajtása - egy évvel a lisszaboni csúcstalálkozó után címmel nemzetközi NATO-konferenciát tartottak november 3-án az Országházban. „Az európai országoknak komolyan el kell gondolkodniuk azon, hogy védelmi költségvetésük csökkenése mellett hogyan tudnának korszerű képességekkel rendelkező partnerek maradni - emelte ki beszédében Hende Csaba.

Tizenötödik alkalommal rendezte meg a nemzetközi NATO-konferenciát a Magyar Országgyűlés Külügyi Hivatala. Az előadások témája idén a tavaly ősszel, Lisszabonban elfogadott NATO Stratégiai Koncepció végrehajtása. Célja, hogy összegezze a stratégia végrehajtása során eddig elért eredményeket, kitekintést adjon a NATO jövőjével kapcsolatban, bemutassa, hogy Magyarország hogyan tud eredményesen hozzájárulni a szövetség tevékenységéhez..

Az eseményen megjelent dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Martonyi János külügyminiszter, Hende Csaba honvédelmi miniszter. A konferenciát megtisztelte jelenlétével Karl Lamers, a NATO Parlamenti Közgyűlésének elnöke is.

Kövér László, az Országgyűlés elnöke (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

Kövér László beszédében kiemelte: a konferencia célja, hogy a lehető legszélesebb körben, őszintén és nyíltan essen szó hazánk NATO-feladatairól. A Stratégiai Koncepcióról szólva hangsúlyozta a szövetség előtt álló legfontosabb aktuális kihívásokat, hozzátéve: a megújult NATO idén kiállta az első erőpróbát Líbiában.

Martonyi János külügyminiszter szintén kiemelte a líbiai eseményeket, mondván, hogy a megújult szövetség első próbatételre a vártnál gyorsabban és hirtelen került sor, ám a NATO jól vizsgázott. A külügyminiszter szintén megemlítette a legfontosabb biztonsági kihívásokat, majd hozzátette: a szövetségen belül „nincs ingyen ebéd”, a vállalásokhoz mindenkinek hozzá kell járulnia.

Martonyi János külügyminiszter (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

Hende Csaba beszédében kiemelte, hogy a Stratégiai Koncepcióban felsorolt új kihívások közül a Magyar Honvédség is kiemelten kezeli a kiber támadások kérdését. Folyamatban van egy kibervédelmi stratégia kidolgozása, amely Magyarország alapvető képességeit alapozza meg.

A honvédelmi miniszter hangsúlyozta: hazánknak és az egész Szövetségnek súlyos kihívásokkal kell szembenéznie. Példaként említette az évek óta húzódó pénzügyi-gazdasági világválságot, amely megmutatta, hogy „gazdaságunk és biztonságunk elválaszthatatlanul összefügg egymással”. Hende Csaba kiemelte: az európai országoknak komolyan el kell gondolkodniuk azon, hogy védelmi költségvetésük csökkenése mellett hogyan tudnának korszerű képességekkel rendelkező partnerek maradni. A tárcavezető hangsúlyozta: hazánk – több európai országgal összhangban - a képességfejlesztés során a költséghatékony megoldásokat tartja szem előtt, ezek közül az egyik legfontosabb lehet a többnemzeti együttműködésben rejlő megtakarítási lehetőségek kiaknázása. A miniszter külön megemlítette az önkéntes tartalékos rendszer megerősítését. Hende Csaba kiemelte: a jelenleg kettőezer fős tartalékos állományt a kormányzati ciklus végéig nyolcezerre szeretné bővíteni a tárca.

Hende Csaba honvédelmi miniszter (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

A miniszter arról is beszélt, hogy Magyarország alapvető biztonsági érdeke, hogy a földrajzilag velünk határos nyugat-balkáni térség országainak mielőbbi euro-atlanti integrációja megvalósulhasson. Kiemelte, hogy a felvételt kereső nyugat-balkáni államok euro-atlanti integrációs törekvéseit az egész transz-atlanti közösségnek támogatnia kell.

A lisszaboni csúcstalálkozóval kapcsolatban megjegyezte: bebizonyosodott, hogy a NATO tagjai egyetértenek az alapvető, biztonságunkra vonatkozó kérdésekben. A jelentős forráscsökkenés miatt ugyanakkor a szövetségnek újabb, nagyon komoly megpróbáltatásokkal kell szembenéznie. Hende Csaba hangsúlyozta: a tagországoknak - köztük hazánknak - mindent meg kell annak érdekében tennie, hogy a Szövetség összetartóereje ne sérüljön a következő, nehéz időszakban, és a NATO a jövőben is el tudja látni a biztonságunk fenntartásához nélkülözhetetlenül szükséges feladatokat.

Karl Lamers, a NATO Parlamenti Közgyűlésének elnöke (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

Karl Lamers, a NATO Parlamenti Közgyűlésének elnöke beszédében úgy fogalmazott, nem szerencsés, ha a gazdasági válság miatt a tagállamok csökkentik védelmi kiadásaikat, hiszen ez alááshatja a NATO képességét a jövőbeli konfliktusok kezelésére.

(kormany.hu; HM Sajtóiroda)