A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség is képviseltette magát a most másodszor megrendezett Kormányzati Karrier Expón Budapesten - október 15-én -, amelyen a közszolgálati rendszer lehetőségeiről tájékozódhattak a pályakezdő és a pályaválasztás előtt álló fiatalok.

Az eseményen a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség képviseletében részt vett Hende Csaba honvédelmi miniszter, dr. Simicskó István parlamenti államtitkár, Fodor Lajos közigazgatási államtitkár, dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, Márki Gábor védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár, dr. Siklósi Péter védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkár, dr. Dankó István jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkár és dr. Szarka Gábor, a tárca kabinetfőnöke. A bemutatkozás sikerét a főosztályvezetők és az egyes szervezeti egységek munkatársai is segítették.

fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

A Kormányzati Karrier Expón jelen voltak az MH Ludovika Zászlóalj katonái is, valamint a különböző katonai képességeket is bemutatták. Az érdeklődők így nemcsak az MH tűzszerész robot működését tekinthették meg, de a szimulátor segítségével pilótaként is kipróbálhatták ügyességüket. Az eseményen a Hadtörténeti Intézet és Múzeum hagyományőrzői, levéltárosai, a Protokolligazgatóság Delegációs és Rendezvényszervező Osztályának munkatársai is megjelentek. Egy szekcióbeszélgetésen részt vett Molnár Tibor őrnagy, Gripen-pilóta is, akinek Hende Csaba miniszter a Honvédelemért kitüntetést adományozta idén augusztus 20-án.

Újságírói kérdésre válaszolva Hende Csaba úgy fogalmazott: az esemény elsődlegesen azt a célt szolgálja, hogy a fiatalok egy reprezentatív, jól szervezett rendezvényen kapjanak átfogó, reális képet a közszolgálati szférában rájuk váró lehetőségekről, illetve az ezekhez kapcsolódó feladatokról és kötelezettségekről. Mindez persze kétoldalú, hiszen a közszférának is a legszélesebb merítésből származó, a lehető legjobb új munkatársakra van szüksége a magyar állam, a nemzet és a köz javára. A miniszter úgy fogalmazott: a gazdasági válság javította a közszolgálat ázsióját, hiszen a közszféra ma is stabil munkalehetőségeket, tényleges életpályát kínál azoknak, akik a rendszerbe történt belépésüket követően lelkiismeretesen teljesítik feladataikat. Hende Csaba kiemelte: a 2012-től felálló Nemzeti Közszolgálati Egyetem olyan komplex képzést nyújtó intézmény lesz, amely révén a jövőben lényegesen könnyebb lesz majd az átjárás a közszolgálat egyes területei között.

fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

A „Közszolgálat és/vagy versenyszféra – a minisztériumokban kidolgozott életpálya-modellek versenyképessége, illetve együttműködése a versenyszféra karrier-lehetőségeivel” című szekcióbeszélgetésen dr. Gál András Levente, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, dr. Felkai László, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára és dr. Szarka Gábor, a honvédelmi tárca kabinetfőnöke tájékoztatott a közszolgálati karrierlehetőségekről, a közszolgálati életpályamodellről. Szarka Gábor rámutatott: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem megalakulásával és a Magyary-programmal más filozófiai síkra helyeződik Magyarországon a közszolgálati gondolkodás. Mint fogalmazott, a közszolgálatot mindig át kell hatnia a hazaszeretet, a hazáért végzett szolgálat alapgondolatának. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem felállítása a civil közszolgálatban, illetve a rendészeti és a katonai pályán egyaránt alapvető változásokat hoz majd.

Szarka Gábor (fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)A kabinetfőnök kiemelte: a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemnek az új felsőoktatási intézménybe történő beintegrálása nem a katonai képzés háttérbe szorulásával jár majd, hanem éppen ellenkezőleg: a Hungária körúti létesítményben innentől fogva még inkább megerősödik majd a szakirányú oktatás. Egyúttal pedig nagymértékben kihasználhatóak lesznek azok a lehetőségek, amelyek segítségével a honvédtiszt-jelöltek megszerezhetik a közigazgatási rendszerben szükséges egyéb ismereteket. Utóbbiaknak egy katasztrófa elleni védekezés közben ugyanúgy hasznát láthatják majd katonaként, mint például az afganisztáni misszióban a civil lakossággal történő kapcsolattartásban. Szarka Gábor kiemelte: reméli, hogy a honvédelem ügye a következő időszakban – a megkezdődött tendenciák kiteljesedéseként – visszakerül majd a megfelelő szintre a hazai közgondolkodásban. Szintén kulcsfontosságú az új életpályamodell bevezetése, amely az új szolgálati törvény nyomán teljes egészében megkezdi a működését. Reményét fejezte ki azt illetően is, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közös képzési portfóliója igen vonzó lesz majd a fiatalok számára.

(kormany.hu; Zrínyi Média)