A kötet révén Somogyvár ismert lesz, dicső múltja beépül köztudatunkba, kultúránkba- fogalmazott Hende Csaba honvédelmi miniszter Bakay Kornél „Somogyvár, Szent Egyed-monostor” című könyvének bemutatóján a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban.

A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága október 28-án, pénteken mutatta be Bakay Kornél „SOMOGYVÁR, Szent Egyed-monostor” című könyvét. Hende Csaba honvédelmi miniszter beszédében a kultúra és a munka becsületéről szólt. Visszatekintésében megemlítette Magyarország középkori nagyságát, beszélt arról a korról és arról a szellemről, amelynek jelképévé válhatott Szent Egyed-monostor, és a somogyvári apátságot a nemzeti emlékhelyek sorába emelték. „Nagy nap és nagy ünnep ez a mai, amikor kezünkbe vehetjük ezt a művet. A kötet révén Somogyvár ismert lesz, dicső múltja beépül köztudatunkba, kultúránkba” – méltatta a könyv jelentőségét a miniszter.

Hende Csaba a könyvbemutatón (Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

Buzás Gergely múzeumigazgató kiemelte: „példátlan régészeti monográfia, amely az Árpád-kortól a török hódoltság koráig felöli történelmünket. A mű jóvoltából részesei lehetünk a középkor mindennapi életének, olvasása élmény lesz tudósnak, kutatónak, laikusnak egyaránt” – ajánlotta jelenlévők figyelmébe a kötetet a múzeumigazgató.

Hallgatóság (Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária)

Bakay Kornél, a szerző, hangsúlyozta. „a három évtized alatt feltárt százötven ezer különböző lelet, több ezer faragott kőmaradvány csak töredéke, alig 6–7 százaléka az egésznek” – utalt Bakay Kornél ara, hogy az utódoknak is lesz még munkájuk múltunk feltárásában, megismertetésében.

Somogyvár apátsága a kor egyik legnagyobb és legszebb létesítménye, több mint 900 évvel ezelőtt épült a Szent László király által behívott francia bencés szerzeteseknek. A Szent Egyed-monostor 1091 és 1400 között élte fénykorát. Az apátságban a középkor egyik jelentős magyar kultikus és kulturális központja alakult ki, s a 13. század elejétől már levéltárként is működött, sőt a királyi birtokon létesített épületegyüttes a vármegyeszékhely szerepét is betöltötte. A somogyvári ásatásokat 1972-től Bakay Kornél régész kezdte meg és vezette. A munkálatok – miként a könyv megírása is – csaknem három évtizedig tartottak. „A magyar múlt hű tükre ez az európai léptékű szakrális hely, amelyet minden áron meg kell mentenünk, méltó képen be kell mutatnunk, mert jőni kell egy jobb kornak, amely legalább szellemiségében visszaadja nekünk mindazt, ami a miénk” – írta akkoriban Bakay Kornél.

(kormany.hu; Zrínyi Média)