Közel hétszáz honvéd vonult fel a Hősök terén, majd tartott bemutatót a Városligetben május 18-án. A Helyőrségi Tavaszi Szemle programjával a Magyar Honvédség egy korábban létező hagyományt élesztett fel, amellyel a budapesti helyőrség katonáinak szerteágazó tevékenységét mutatja be.
A Helyőrségi Tavaszi Szemlén az MH Támogató Dandár, a Honvéd Vezérkar közvetlen alárendelt szervezetek, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság Budapesten diszlokáló alárendelt alakulatok, valamint az MH Ludovika Zászlóalj közel hétszáz katonája vett részt, akik között a díszelgők és a katonazenekar tagjai mellett a Honvédkórház vagy épp a tűzszerészek tagjait is megtaláltuk.
A Hősök terén Hende Csaba honvédelmi miniszter a megjelenteket köszöntve azokról a katonákról beszélt, „akik ebben a városban - a nemzet fővárosában - és ezért a városért szolgálnak”. Mindez azért is fontos, mert a Magyar Honvédség tagjai így kerülnek közel a civilekhez, a polgárokhoz, akikért mindennapi munkájukat végzik. A cél is ez: a honvédelmi miniszter ugyanis szeretné, ha a mindennapokban több honvédet láthatnánk, „honvédeket, akik a haza szabadságáért és a nemzet jogainak védelmében élik le napjaikat. Honvédeket, akik tudják a kötelességüket, elég elkötelezettek és elég képzettek, hogy el is tudják azt látni. Honvédeket, akik, ha kell, vállalják a veszélyt, ha kell, dolgoznak pontosan és megbízhatóan. Honvédeket, akikre minden körülmények között számíthatunk, akik a nap huszonnégy órájában készen állnak arra, hogy mindenféle fenyegetésre, biztonsági kihívásra az első pillanatban megadják a megfelelő válaszokat.”
Tarlós István, Budapest főpolgármestere kötött szalagot az MH Támogató Dandár csapatzászlójára, majd Hende Csaba honvédelmi miniszter, Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök, Domján László vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka és Kun Szabó István dandártábornok, az MH Támogató Dandár parancsnoka, Budapest helyőrségparancsnoka helyezett el koszorút a Hősök Emlékkövénél.
A katonák az Olof Palme sétányon a városligeti Napozórétre vonultak, ahol a Honvéd Vezérkar főnök rövid beszéde után a Honvéd Művész Együttes műsora, illetve a Különleges Díszelgő Csoport és a Központi Zenekar bemutatója következett.
Az érdeklődők bepillantást nyerhettek a MH Támogató Dandár tevékenységébe és mindennapjaiba: láthattak VSAT antennát és R-142 rádióállomást, T-72 harckocsit és D-20 tarackot, hadi targoncát és kézi lőfegyvereket, tűzszerész robotot és sugárzásvizsgálót, illetve egy repülőgép-szimulátort is kipróbálhattak.
A Budapesti Helyőrségparancsnokság az egyedüli olyan szervezet a Magyar Honvédségben, amelyet annak megalakításával egy időben szerveztek meg, s azóta is lényegében azonos feladatokat ellátva működik. A Magyar Királyi Honvédség Budapesten elhelyezett katonai alakulatai korábban a kiképzési időszakok megkezdése előtt menetben vonultak végig az Andrássy úton a Városligetbe. Ezt a szokást eleveníti fel a Helyőrségi Tavaszi Szemle. A rendezvény fő célja annak bemutatása, hogy Budapest ma is jelentős katonai jelenléttel rendelkezik, a Magyar Honvédség katonái magas szintű szakmai ismereteikkel készek a Haza védelmére, jelenlétük színesíti fővárosunk mindennapi életét, de szükség esetén Budapest lakosságának is segítséget tudnak nyújtani.
(HM Sajtóiroda)