A mai nap nagyon különleges volt számomra, hiszen még a Parlamentben, a Sándor-palotában sohasem jártam - fogalmazott egy diák, aki a szolnoki Műszaki Szakközép- és Szakiskolás társaival együtt a KatonaSuli program keretében jutalomúton vett részt Budapesten.

A jutalomúton huszonöt diák vett részt. Jaksa Tibor nyugállományú alezredes, a KatonaSuli program vezetője arról tájékoztatott, hogy a szeptemberben elkezdett programban jelenleg nyolcvanhárom diák vesz részt. A tanulók szakmunkás végzettséggel rendelkeznek és kétéves intenzív érettségi felkészítés keretében tanulják a honvédelmi ismereteket, választható tantárgyként. Középfokú és emeltszintű érettségire készülnek. A képzés heti hét órában történik, amely tartalmaz egészségügyi, biztonságpolitikai ismereteket, alaki foglalkozást, harcászatot és ezen belül még két órában katonai testnevelést is.

(fotó: MH Támogató Dandár)

Elsőként Európa egyik leglátványosabb gótikus stílusú épületébe, a Parlamentbe látogattak el a diákok, ahol Matus Gábor zászlós mutatta be a belső építészeti jellegzetességeket. Ezt követően megtekintették a Szent Koronát - egyúttal a koronaőrök munkáját -, valamint a karzatról megnézték az üléstermet. A Honvédelmi és rendvédelmi bizottság munkájába Homola Csaba dandártábornok, a bizottság katonai szakértője avatta be a diákokat, akik érdeklődéssel hallgatták annak a szépségeit és nehézségeit. Homola Csaba kiemelte: azt reméli, hogy a következő katonagenerációt láthatta most vendégül, s az elhangzott tájékoztatás segítséget adott a pályaválasztási szándék megerősítésében.

A látogatás további részében Szegő László Attila dandártábornok, Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) honvédelmi főosztályvezetője, főhadsegéd fogadta a csoportot. A KEH bemutatása a patinás épület történetével kezdődött, majd bejárták azokat a termeket, szalonokat, amelyben a köztársasági elnök a feladatait látja el. A kertből megcsodálták Budapest panorámáját, majd egy csoportképet készítettek a különleges látogatás emlékére. A diákok az egész napos programot az MH Támogató Dandár Petőfi Sándor budaörsi úti laktanyájában fejezték be.

(fotó: MH Támogató Dandár)

Az alaki pályán megtekintették a Honvéd Díszzászlóalj alapvető díszelgési tevékenységét, a Különleges Díszelgő Csoport bemutatóját, a Központi Zenekar gyerpshowját. A látványos koreográfia, illetve a bemutató megértéséhez Szűcs Péter százados, a Honvéd Díszzászlóalj törzsfőnöke nyújtott szóbeli kiegészítést. A Maléter Pál Rendészzászlóalj sátránál megnézték és kézbe vették a rendészek mindennapos feladatai során használt eszközöket, valamint a rendszeresített fegyvereket. Pristyák János mérnök ezredes, az MH TD MH Híradó és Informatikai Rendszerfőközpont parancsnoka, egyben a dandár parancsnokának helyettese mutatta be az alakulat felépítését, feladatrendszerét, valamint azokat a képességeket, mellyel rendkívüli helyzetben rendelkeznek.

Fábri János tanuló így összegezte a nap tapasztalatait: „a mai nap nagyon különleges volt számomra, hiszen még a Parlamentben, a Sándor-palotában sohasem jártam. Élményekkel gazdagodtam, amiket nem fogok elfelejteni. Érdekesnek tartottam a Támogató Dandár feladatkörét és az alakulótéren látottakat.  Katona szeretnék lenni, s ebben csak megerősített ez a nap…!.”



(kormany.hu;)