Az elmúlt években végrehajtott változtatásoknak köszönhetően mostanra jelentősen javult a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ pénzügyi helyzete és szakmai színvonala - mondta a honvédelmi miniszter hétfőn, az intézményben tartott értékelőjén.

Mint a miniszter felidézte, amikor 2007 júliusában összevonták a BM kórházat, Szabolcs utcai kórházat és a Honvédkórházat "feltehetően spórolási céllal", egy intézményre terhelték az összes feladatot, s a teljesítmény-volumenkorlátot a felére a csökkentették. 2010-ben egy rossz koncepcióval összerakott, hatalmas feladattal megterhelt és elégtelenül finanszírozott kórházat vettek át.

Hende Csaba elmondta, hogy a tárca 2010-től folyamatosan jelezte az egészségügyi államtitkárságnak, hogy finanszírozásuk az intézményre kiszabott feladatok teljesítéséhez nem elegendő. A Honvédelmi Minisztérium a helyzet megoldására 2012-ben miniszteri biztost nevezett ki a kórház feladatrendszerének és gazdálkodásának áttekintésére.

A kormány másfél milliárdos megtakarítás elérését tűzte ki a kórház számára, mindezt úgy, hogy a Semmelweis Terv nyomán a Honvédkórház ellátotti köre tovább bővült. Egyes szakmákban - például az égési sérülések ellátásában - potenciálisan 4,5 millió ember tartozik a kórházhoz, de sok más szakma tekintetében is másfélmilliós az ellátottak létszáma.

Mindennek ellenére a kórház felére csökkentett finanszírozással 17 százalékkal többet teljesített tavaly, s mindemellett sikerült mintegy 4 milliárddal - felére - csökkenteni a hiányt is - emelte ki a miniszter. A gazdálkodásában elért eredmények mellett pedig az ellátás színvonalát és összetettségét tekintve a Honvédkórház az egyetemi klinikák színvonalán áll - tette hozzá Hende Csaba.

A budapesti Honvédkórházban 1,2 millió járó- és 60 ezer fekvőbeteget lát el évente az itt dolgozó mintegy 3600 ember, akik közül 662 katona. A kórház fenntartása évente 26 milliárd forintba kerül.

A miniszter ugyanakkor kiemelte: a fejlesztések a jövőben is folytatódnak. Megjegyezte, hogy az intézmény az előző uniós ciklusban egyáltalán nem részesült uniós forrásból. Ezen a helyzeten is változtatni kell - szögezte le a miniszter. Elmondta továbbá, hogy a tervek között szerepel például a kardiológiai ellátás fejlesztése, de korrigálni fogják a még meglévő irracionális betegutakat is. Hende Csaba hozzátette: a Honvédkórház az egészségügyi államtitkárság további hathatós támogatása mellett a régió és az ország ellátásában kiemelkedő szerepet fog betölteni.

A Magyar Kórházszövetség elnöke azt mondta: az intézményben mostanra beállt egy rend. Velkey György kiemelte: a Magyar Honvédség Egészségügyi Központot a magyar egészségügy szempontjából hatalmas szakmai értéknek tartja.

Szabó István vezérőrnagy, a kórház főparancsnoka, elmondta: mozgalmas, változásokkal teli időszakot éltek meg. Különösen markáns változás volt, amikor 2012-ben miniszteri biztos vezetésével megkezdődött a kórház szervezeti struktúrájának, feladatainak és gazdálkodásának átvilágítása, amely - mint mondta - most áprilisban ér majd véget. Ezalatt a betegellátást folyamatosan biztosították, s támogatták a katonákat Afganisztántól Maliig, Ciprustól a Balkánig.

Benkő Tibor az MH Vezérkar vezérkarfőnöke beszédében kiemelte: a Magyar Honvédségnek béke és nem békeidőszakban is fontos egészségügyi feladatai vannak, ezért a helyére került vissza a budapesti Honvédkórház, amikor azt újra a Magyar Honvédség hadrendi elemévé tették. Ez az átalakítás eredményes volt, hatékonyabban, szervezett keretek között követhetik nyomon a katonákat a felvételtől a végső rehabilitációig, s tudják végrehajtani az időszaki szűrő, alkalmassági vizsgálatokat - hangsúlyozta a vezérkari főnök.

(MTI)