Jelentős európai gyakorlatot tartanak 2015-ben a NATO-országok - közölte az MTI-vel Hende Csaba honvédelmi miniszter, aki részt vesz az atlanti szövetség védelmi minisztereinek csütörtökön kezdődött, kétnapos brüsszeli tanácskozásán.

Elmondta, a miniszterek véleménycserét folytattak arról, hogy a 2014-es afganisztáni kivonulás után miként tartható fenn a szövetséghez tartozó tagállamok - sőt azokon túl a NATO-val partneri viszonyban álló országok - olyan együttműködési szintje, ami az elmúlt évtizedben az afganisztáni együttalkalmazás, "interoperabilitás" során kialakult.

(fotó: NATO)

Annak érdekében, hogy az Afganisztánban nyert tapasztalatok ne vesszenek el, az együttműködési képességet "át kell menteni egy olyan időszakra is, amikor a mostaninál lényegesen alacsonyabb műveleti tempó valószínűsíthető" - fogalmazott Hende Csaba. Közölte, hogy ebből a célból a korábbinál nagyobb számban és kiterjedésben kell tartani közös gyakorlatokat.

A miniszteri ülés első napján Hende Csaba tájékoztatása szerint konszenzus alakult ki arról, hogy ebbe a képességfejlesztésbe kell visszaforgatniuk a NATO-tagállamoknak azokat a forrásokat, amelyeket az afganisztáni kivonulással megtakarítanak. Összegekről, számokról - tette hozzá a magyar miniszter - nem beszéltek, de abban egyetértettek, hogy 2015-ben nagyszabású gyakorlatot kell tartani.

A védelmi miniszterek áttekintették annak az intézkedéscsomagnak az időarányos teljesítését, amelyet a tavalyi chicagói NATO-csúcson fogadtak el, és amely 2020-ig vázolja fel a NATO-erők fejlesztésének fő irányait.

Az atlanti szövetség a gazdasági válság miatti pénzügyi szigor idején arra törekszik, hogy minél többet hozzon ki minél kevesebb ráfordításból. Erre jó példa a pápai nehéz szállító légi ezred, amely úgy jött létre, hogy több tagország egyesítette anyagi forrásait. Hende Csaba ennek kapcsán elmondta: Jean-Paul Paloméros francia tábornok - az atlanti szövetségen belüli haderőreform stratégiai koncepciójának fő katonai felelőse - hamarosan Pápára látogat.

Magyar részről azt tervezik, hogy a pápai repülőteret kiemelt NATO-repülőtérré és egyben "multimodális logisztikai csomóponttá" alakítják át. Meg kívánják nyitni a civil forgalom számára, és olyan infrastrukturális fejlesztéseket is terveznek, mint például a Győr és Pápa közötti főútvonal korszerűsítése. Nyáron Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár is ellátogat Pápára.

(MTI)