Mi magyarok itt vagyunk, itt él nemzetünk, s most itt emlékezhetünk történelmünk egyik legnagyobb alakjára, harcaira, tetteire; mindez igazolja a békekötés jogosságát, eredményességét- hangsúlyozta dr. Simicskó István pénteken, a Kossuth téren. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a szatmári béke megkötésének 300. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen mondott beszédet.

A Honvédelmi Minisztérium, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság, valamint a Rákóczi Szövetség megemlékezésén Simicskó István a szatmári békekötéssel kapcsolatban kifejtette: „olyan béke volt, mely szabad elvonulást engedett a kurucoknak, akik fegyvereiket is magukkal vihették otthonaikba, és a nyolcéves szabadságharcban kivívott jogokat a résztvevők megtarthatták. Megítélése a történészek szemszögéből nem egységes, de tény, hogy mi magyarok itt vagyunk, itt él nemzetünk, s most itt emlékezhetünk történelmünk egyik legnagyobb alakjára, harcaira, tetteire. Mindez igazolja a békekötés jogosságát, eredményességét”- fogalmazott a parlamenti államtitkár.

Simicskó István a békekötés mai kornak szóló üzenetét úgy látja: „az egymásért érzet felelősség, az összetartozás jelentősége, s az, hogy döntéseinkért mindenkor vállalni kell a felelősséget, mert felelősek vagyunk egymásért, a nemzetért, a jövő Magyarországáért! És soha ne feledjük Rákóczinak és szabadságharcának jelmondatát: Istennel a hazáért és a szabadságért!”

Dr. Szakály Sándor történész a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság, valamint a Rákóczi Szövetség nevében köszöntötte a megjelenteket. Röviden megemlékezett a Rákóczi-szabadságharcról, s azt lezáró szatmári békéről.

A résztvevők az emlékezés virágait, koszorúit helyezték el a Rákóczi szobrának talapzatánál. Elsőként az államfő képviseletében Szegő László Attila ezredes, a Köztársasági Elnöki Hivatal honvédelmi főosztályvezetője, főhadsegéd. Őt követte az Országgyűlés elnökének képviseletében Latorcai János alelnök, majd a honvédelmi miniszter és a vezérkari főnök képviseletében Simicskó István, a tárca parlamenti államtitkára, Fodor Lajos, a tárca közigazgatási államtitkára és Juhász István vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója. Ezután a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság, a Rákóczi Szövetség, a Budapesten akkreditált katonai attasék, végül a honvédséggel kapcsolatban álló társadalmi szervezetek, egyesületek képviselői helyezték el koszorúikat.

(kormany.hu; Zrínyi Média- Zilahy Tamás, Tóth László)