Menetgyakorlatok, álcázás, járőrözés, akadálypálya, fegyverismeret, lövészet és különböző túlélési technikák. Többek között ezekkel ismerkedhetnek azok a középiskolások, akik jelentkeztek a szolnoki KatonaSuli táborba. A július 23-án kezdődött ötnapos programnak az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis ad otthont.

Immár második alkalommal érkeztek „katonasulis” diákok az MH 86. Szolnok Helikopter Bázisra, hogy egy több napos tábor keretében ismerkedjenek a katonák életével. A KatonaSuli program első évét zárta Szolnokon, méghozzá nagy sikerrel. Lamos Imre dandártábornok, bázisparancsnok tavaly nyár végén a Szolnoki Műszaki Szakközép- és Szakiskolával, majd idén júniusban a jászberényi Liska József Erősáramú Szakközépiskola, Gimnázium és Kollégium vezetőivel írt alá együttműködési megállapodást, amelynek keretében több száz diák tanulhatja 11. és 12. évfolyamon tanórák keretében a honvédelmi ismereteket és választhatja azt érettségi tantárgynak.

(fotó: Sándor-Singer Éva)

A programban részt vevő szolnoki diákok májusban három napra a bázisra „költöztek”, hogy a gyakorlatban is tapasztalatot szerezzenek a katonák mindennapjairól. A három napos képzésen közel hatvan középiskolás vett részt, és erre már nem csak Szolnokról vártak fiatalokat. Délkelet-Magyarország hét városából: Bajáról, Battonyáról, Hódmezővásárhelyről, Jászberényből, Kecskemétről, Pécsváradról és Szentesről érkeztek középiskolások, hogy öt napon át a honvédséggel ismerkedjenek. A tábor parancsnoka, Mádi Lajos alezredes, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis Kiképzési főnökség főnöke elmondta: több olyan dologra próbálják felkészíteni a diákokat, amelyek a következő tanév végén esedékes érettségi vizsgán elő fognak kerülni, például a fegyverismeret, tereptan, alaki és harcászati kérdések.

(fotó: Sándor-Singer Éva)

Lamos Imre dandártábornok, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka hangsúlyozta: ez az öt nap reményeik szerint alkalmas lesz arra, hogy a diákok bepillantást nyerjenek a katonák fegyelmezett életvitelébe, hasznos tapasztalatokat szerezzenek, bajtársiasságot, önfegyelmet tanuljanak, valamint kedvet kapjanak a katonai pályához. Az egyik diák, a szolnoki Fábi Dávid már a májusi táborban is részt vett, ahol nagyon jól érezte magát, ezért jelentkezett most is. Elmondta, minden hasonló korú társának csak ajánlani tudja ezt a programot, mert itt olyan fegyelmet és rendszabályokat tanulnak, melyeket máshol, a civil szférában, az iskolákban nem tapasztalhatnak meg.

A táborban 34 diák vesz részt, köztük négy ifjú hölgy is. Marcsek Fanni Pécsváradról érkezett a szolnoki táborba. Azért jelentkezett a programra, mert izgalmasnak találta a fizikai erőpróbát, emellett kíváncsi a katonák mindennapjaira. Fizikai próbákban bőven lesz részük a fiataloknak és tapasztalatszerzésben sem lesz hiány. A reggel 6 órai ébresztő és az este 10 órás takarodó között az elméleti felkészítést követően a táborozók mindent a gyakorlatban tapasztalhatnak meg és próbálhatnak ki. Lesznek alaki foglalkozások, tereptan, tájékozódás, menetgyakorlatok, álcázás, járőrözés, akadálypálya leküzdése, fegyverismeret, lövészet és különböző túlélési technikák megismerése. A kiképzők folyamatosan ellenőrzik a biztonságos és eredményes végrehajtást, a tanultakról pedig a táborozók elméleti és gyakorlati vizsga keretében adnak majd számot.

(Zrínyi Média)