A hagyományos fegyverzet-korlátozási rendszerek jelentősége a politikai változások ellenére sem csökkent és fel kell készülni az új kihívások kezelésére is. A magyar fegyverzet-ellenőrzés megalakulásának huszadik évfordulójára emlékeztek a Stefánia palotában.

A Magyar Honvédség Műveleti Központja a magyar fegyverzet-ellenőrzés megalakulásának huszadik évfordulója alkalmából ünnepi állománygyűlést tartott a Stefánia palotában. Mihócza Zoltán dandártábornok beszédében megemlékezett a jogelőd szervezetekről, az elmúlt húsz esztendő alatt végrehajtott feladatokról és az elért eredményekről. Kiemelte a Nyitott Égbolt Szerződés előírásainak végrehajtása során szerzett tapasztalatok átadásakor tett erőfeszítéseket. Siklósi Péter, a HM védelempolitikai és védelemi tervezési helyettes államtitkára - visszatekintve a két évtized jelentősebb politikai eseményeire - a fegyverzet-ellenőrzési rezsimek szerepét hangsúlyozta a hidegháborút követő időszakban.

Figyelmeztetett, hogy a hagyományos fegyverzet-korlátozási rendszerek jelentősége a politikai változások ellenére sem csökkent és fel kell készülni az új kihívások kezelésére is. Sándorfi Eszter, a Külügyminisztérium Biztonságpolitikai és Non-proliferációs Főosztály főosztályvezetője köszöntőjében hangsúlyozta a Magyar Köztársaság - ezen belül a magyar fegyverzet-ellenőrök - úttörő szerepét a Bécsi Dokumentum keretei közötti regionális együttműködés során, amely példa értékű lehet több ország számára. Elismerve a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség fegyverzet-ellenőrzés terén nyújtott - nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő – teljesítményét, Sándorfi Eszter a Külügyminisztérium képviseletében zászlószalagot adományozott a MH Műveleti Központnak.

Az eseményen részt vettek a környező országok és Németország fegyverzet-ellenőrzési központjainak képviselői, valamint a jogelőd szervezeteknél az elmúlt húsz év során szolgálatot teljesítők. Az állománygyűlés a Honvéd Együttes erre az alkalomra összeállított színvonalas műsorával zárult.

Írta: Varga Edit