A Szent Korona őrzőinek jelmondata elhangzott azon a toborzó előadáson, amelyet az MH Támogató Dandár budaörsi laktanyájában tartottak. Hende Csaba honvédelmi miniszter megbízása alapján megkezdődött a Honvéd Koronaőrség felállítása. A cél az, hogy egy nagyon magas színvonalú, erkölcsi tartású és fegyelmezett alegység jöjjön létre, amelynek feladata a korona protokolláris és biztonsági őrzése.

A Szent Korona és a hozzátartozó jelvények a magyar államiság jelképe és egyben hazánk legféltettebb kincse. Őrzése és védelme hatvanhat év után - az újraéledő hagyományoknak köszönhetően – 2011-től ismét a Magyar Honvédség feladatai közé tartozik. A döntést a Szent Korona Testülete 2010. december 20-án hozta meg, és megfogalmazta azokat az elvárásokat is, amelyeket követni szeretne.

- Rendkívül nagy megtiszteltetés a Magyar Honvédség teljes személyi állományának és azoknak, akik ebben a nemes, magasztos feladatban részt tudnak venni!- hangzott el Kun-Szabó István toborzó előadásában, az MH Támogató Dandár budaörsi laktanyájában. Hende Csabának, a Magyar Köztársaság honvédelmi miniszterének megbízása alapján kezdte meg az ezredes a Honvéd Koronaőrség felállítását, amely az MH Támogató Dandár szervezetéhez tartozik. A vidéki helyőrségeket, valamint a budapesti laktanyákat járva toborozta az állományt és mutatta be a koronaőrség felépítését, feladatrendszerét, valamint szólt a jelentkezés feltételeiről.

A Szent Korona őrzőinek jelmondata: „Hűséggel a nemzetért!”. Hűséggel szolgálják a nemzetet minden körülmények között, illetve a koronát az eskühöz híven. A honvédség vezetőinek elvárása és célkitűzése az, hogy egy nagyon magas színvonalú, erkölcsi tartású és fegyelmezett alegység álljon fel, amelynek a korona protokolláris és biztonsági őrzése lesz a feladata. Ez az elit alegység továbbra is a parlamentben végzi a feladatát. A Magyar Honvédség általuk lesz reprezentálva, hiszen munkájuk során nap, mint nap találkozhatnak állami vezetőkkel, külföldi vendégekkel.



Kun-Szabó István az előadásában kiemelte: ha valaki "civilként" szeretne a koronaőrséghez kerülni, akkor először – a budapestiek esetében – az MH TD 32. Budapesti Díszzászlóaljnál kell, hogy szolgálatot teljesítsen. Kiderül itt ugyanis az, hogy képes-e az előírt elvárásoknak megfelelni. Az ezredes hangsúlyozta azt is, hogy az alegység felállítása prioritást élvez az állami és a katonai vezetés részéről egyaránt, de ennek ellenére az elöljáró tudta nélkül senki nem kerülhet a beosztásba.

A korona-, protokolláris és biztonsági őrzést ünnepélyes keretek között április 25-én veszi át a Honvéd Koronaőrség.

(kormany.hu; MH Támogató Dandár-G.I.)