Csaknem félezer általános iskolás tagja van annak a honvédelmi szakkörnek, amelyet a 2011-12-es tanévben indított az MH 5. Bocskai István Lövészdandár. A gyakorlati és elméleti foglalkozásokon a hetedikes és nyolcadikos diákok jövő tavaszig a Magyar Honvédség életének egy-egy területét ismerik meg.

A választható honvédelmi szakkör munkájában - nyolc körzetbe osztva - huszonhét általános iskola csaknem négyszázötven diákja vesz részt. Így Debrecenben például a József Attila, a Petőfi Sándor, a Tégláskerti Általános Iskola, vagy éppen a Hunyadi János, a Bolyai János, illetve a mikepércsi Hunyadi János Általános Iskola.

(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár)

A program célja, hogy a fiatalok valóságos tanulási környezetben tájékozódjanak. Megismerjék a katonai életpályát, az elvárásokat, fejlesszék az egymás iránti figyelmet, a segítő- és együttműködési készséget – tájékoztatott Fekete András főhadnagy, a 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj témafelelőse. - Alkalmanként kétszer egy órában gyakorlati és elméleti kérdésekkel foglalkoznak a diákok. Októberben fegyverzettechnikai foglalkozáson vehetnek részt, a könyvtárban pedig adott korszakok jellegzetes katonai fegyvereiről szóló olvasmányok után kutatnak. Novemberben a tereptan-foglalkozás, a terepen történő tájékozódás ősi és modern eszközei, decemberben az egészségügyi ismeretek bővítése mellett Irak megismerése a cél. Januárban az afganisztáni missziós tapasztalatok és az ország bemutatása, februárban a katonai közelharc és a Magyar Honvédség missziói, márciusban festékpatron-lövészet, valamint a katonai hivatáshoz kapcsolódó fegyelem, iletve szabályrendszer megismerése szerepel a programban, míg áprilisban az akadálypálya leküzdése és a NATO szerepének ismertetése lesz az iskolások feladata- sorolja Fekete András főhadnagy.

(fotó: MH 5. Bocskai István Lövészdandár)

A témafelelős kiemelte: „a lényeg nem az, hogy osztályozzuk a gyereket, vagy bármiféle követelményt támasszunk velük szemben: rajtuk keresztül szeretnénk megismertetni a családokkal a Magyar Honvédséget, a mindennapi munkánkat. A sorkatonaság megszűnése óta kevésbé vagyunk részei az emberek életének, de szeretnénk, ha tudnák mit, miért és hogyan dolgozunk" – fogalmazott a felderítő tiszt, majd hozzátette, hogy a honvédelmi szakkör lebonyolításból szinte a dandár valamennyi alegysége, katonák és közalkalmazottak egyaránt kiveszik a részüket!

(kormany.hu; MH 5. Bocskai István Lövészdandár)